Teplé počasí vylákalo na silnice cyklisty a motorkáře. Policie hlídá problémová místa kamerami

Na silnice se vrátily kola a motorky (zdroj: ČT24)

S hezkým počasím se na silnice vrátili motorkáři a cyklisté. Na problémová místa letos vyráží policie s kamerami na přilbách i autech.

Slunce a teplejší počasí vylákalo na silnice motorkáře i cyklisty. Někteří se ale ze svého výletu na silnice nevrátí – jen v březnu jich zemřelo na silnicích sedm. Podle policie stojí za smrtelnými nehodami nejčastěji nepozornost a nezkušenost.

Na problémová místa teď vyráží policisté s novou technikou. K dispozici mají 240 motorek a přes 125 aut pro skrytý dohled.

Riskantní chování nejen motorkářů dokáží policisté zaznamenat kamerami na přilbách, dodržování rychlosti sledují auta s radarovým záznamem a kamerami na autě vpředu i vzadu. Nejtragičtější měsíce jsou podle dopravních policistů červen a červenec a také září.

  • Nejčastěji si motocyklisté zlomí při nehodě dolní končetiny nebo pánev a poraní hlavu či páteř.
  • Léčení zraněného motocyklisty vyjde v průměru na 317 tisíc korun.
  • Motorkáři nejčastěji havarují kvůli nepřizpůsobení rychlosti, nezvládnutí řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti nebo kvůli tomu, že se řízení věnovali nedostatečně.
  • Zdroj: Rehabilitace.cz, Besip, dopravní policie

Podle člena trutnovského mototýmu Davida Hlavy je potřeba být na silnicích opatrný a pozorný i na jaře. „Jsou tady zbytky inertního posypu a výmoly,“ komentuje stav silnic Hlavsa z policejního Dopravního inspektorátu. Řidiči podle něj také často chybují v tom, že za jízdy drží v ruce telefon.

Nejčastějšími úrazy motorkářů jsou otevřené komplikované zlomeniny dolních končetin a vážné úrazy hlavy, a to i přes použití přilby. Velmi často taky řidiči z nehody vyjdou s poraněním páteře nebo zlomeninou pánve. Průměrné náklady na léčení jednoho motocyklisty po dopravní nehodě dosahují přibližně 317 tisíc korun.