S šikanou na školách začali bojovat sami studenti. Cílí na mlčící většinu

Studenti se rozhodli sami bojovat se šikanou na školách. Na internetu rozjeli nový projekt, ve kterém děti můžou anonymně nahlásit zkušenosti s chováním spolužáků. Školáci totiž šikanu nejčastěji nehlásí proto, že mívají strach z prozrazení. Nevědí také, komu se svěřit. Podle ministerstva školství jde o další důležitou formu, jak zabránit šikaně ještě v začátku. 

Video Události
video

S šikanou na školách začali bojovat sami studenti

S nápadem, jak bojovat s lhostejností, přišli studenti brněnského gymnázia. „Rozhodli jsme se cílit na mlčící většinu. Na tu část třídy, které není úplně příjemné vidět, že Aničce Pepíček láme pastelky, ale neví, co s tím přesně dělat,“ vysvětlil účel projektu jeho spoluautor Jan Sláma.

Projekt Nenech to být! funguje jako schránka důvěry. V její internetové verzi lze šikanu nahlásit anonymně. Stačí jen vyplnit, kdo je obětí, a na které škole. „Je na internetovém prostředí, kde se studenti nejlépe orientují, to je naše hlavní výhoda,“ dodal spoluautor projektu David Špunar.

Nápad studentů se líbí i ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Za jeho přidanou hodnotu považuje včasné odhalení šikany. „Včasné popsání něčeho, co by v budoucnu, když by nikdo nic neříkal a všichni byli lhostejní, mohlo skončit slovními i fyzickými útoky,“ dodala.

Informace z internetu bude řešit metodik prevence dané školy. Pomáhat bude i Linka bezpečí. Loni se na ni obrátilo přes dva tisíce dětí, které řešily šikanu, což je o 700 víc než v roce 2015. „Nejvíce se potkáváme se strachem udělat první krok a šikanu oznámit,“ uvedl vedoucí linky Peter Porubský.

Diskusi rozvířila smrt učitelky

Bojovat se šikanou chce i Kateřina Vernerová, dcera učitelky, která v pražském učilišti čelila útokům žáků. Studentka chystá besedy s rodiči i pedagogy. Její matku zřejmě trojice studentů šikanovala delší dobu. Učitelka pak začátkem loňského roku ve škole zkolabovala a posléze zemřela. Policie přímou souvislost se šikanou neprokázala, zveřejnění případu ale rozpoutalo o šikaně bouřlivou diskusi.