Sobotka, Fico a Merkelová si připomenou smlouvu o dobrém sousedství

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho slovenský protějšek Robert Fico si s německou kancléřkou Angelou Merkelovou připomenou začátkem dubna v Berlíně 25. výročí podpisu smlouvy o dobrém sousedství mezi Československem a Německem. Vyplývá to z materiálu, kterým se bude ve středu zabývat česká vláda. Trojice politiků by měla v Německu také jednat o evropských tématech a zúčastní se debaty se studenty.

Angela Merkelová a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná 27. února 1992, reflektovala nové podmínky vzájemných vztahů po pádu železné opony. Německo se zavázalo mimo jiné k podpoře českého členství v Evropských společenstvích (předchůdce Evropské unie). Obě smluvní strany se rovněž dohodly na pravidelných konzultacích na různých úrovních.

Sobotka a Fico by měli jednání s Merkelovou zahájit jednáním u oběda, kde se budou věnovat otázkám Evropské unie. Po společné tiskové konferenci zamíří na setkání s německými, českými a slovenskými studenty, s nimiž budou diskutovat na téma „Příspěvek středoevropského regionu k budoucnosti Evropy“.

Přijetí smlouvy už letos v den 25. výročí jejího podpisu připomněli ministři zahraničí všech tří zemí Lubomír Zaorálek, Miroslav Lajčák a Sigmar Gabriel. V dokumentu uvedli, že ČR, Slovensko a Německo chtějí vytvářet silnější Evropu, která bude konkurenceschopná, zajistí bezpečnost a obstojí v globalizovaném světě. Smlouva z roku 1992 podle nich posílila kontakty všech tří zemí a přispěla ke zlepšení jejich vztahů.

Na smlouvu o dobrém sousedství navázala o pět let později Česko-německá deklarace, která na rozdíl od předchozího dokumentu řešila i odškodnění obětí nacismu. Deklarace ale zároveň uváděla, že obě strany nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti a že se zaměří na budoucnost.