Fenka Malina dostala cenu. Pozná, kdy se u nemocné majitelky hlásí cukrovka

Ocenění za hrdinské činy v tradiční anketě Statečné psí srdce získali za rok 2016 pes a tři feny. Mezi služebními a záchranářskými psy získala cenu policejní fenka labradora Cita, v dalších kategoriích tzv. laiků byly oceněny kříženky Róza a Malina. Cenu Psí srdce obdržel in memoriam záchranářský německý ovčák Erik. Výsledky ankety dnes v Praze vyhlásili pořadatelé.

Video Události
video

Ocenění získali jeden pes a tři feny

Vítězkou kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů se stala téměř devítiletá fenka Cita. Záchranáři ji posílají všude, kde nestačí lidé ani technika. Umí tak najít člověka v nepřístupných terénech, jako jsou třeba sutiny domů.

V srpnu minulého roku se svým psovodem a policejním kynologem Ladislavem Pozdníčkem zachránila život třináctiletému chlapci, který se ztratil. Policejní hlídka po něm v noci marně pátrala v okolí Nechranické přehrady ve zchátralých budovách bývalého zemědělského areálu. „Po hodině a tři čtvrtě se ozvalo štěkání, tak jsme doběhli na místo a objevili jsme tam chlapce, byl tam v jedné z těch budov v pořádku,“ popsal událost policejní kynolog Ladislav Pozdníček.

Mezi neslužebními psy byla oceněna za hrdinský čin kříženka stafordšírského irského teriéra a labradora Róza. Loni v létě uchránila před jinými psy malou dívku, které dělala doprovod na procházce. „Róza dokázala zachovat klidnou hlavu a zachránila dívku tím, že ji svou silou odtáhla domů,“ uvedli pořadatelé ankety.

Fena získala ocenění za dlouhodobou pomoc své nemocné majitelce

Pomáhající srdce, které je určeno dlouhodobě pomáhajícím psům, si odnesla devítiletá kříženka Malina. Majitelka Zdenka Koldová se fenky, která byla v minulosti i týrána, ujala v roce 2012. Majitelka psa trpí praktickou slepotou a diabetem, hladina cukru v krvi jí proto často kolísá.

Malina umí svou majitelku vodit, a navíc pozná, když jí začne kolísat hladina cukru v krvi. Zabrání tak záchvatu, které její majitelka dříve mívala až třikrát za měsíc. „Když mám nižší tu hladinu, tak specificky štěká nižší tóninou. Posléze mě hodně olizuje a drží se u mě. Když mám vysokou, tak má taky štěkání, ale ten tón je podstatně vyšší,“ vysvětlila majitelka psa.

Ocenění Spící srdce získal in memoriam německý ovčák Erik, který se se svým psovodem, členem šumavské horské služby Vlastimilem Maxou zúčastnil desítek pátracích akcí doma i v zahraničí, při kterých zachránil několik lidských životů. Vedle toho našel i desítky nežijících lidí, mimo jiné pod troskami domů při záchranné misi českých kynologů po zemětřesení v Íránu v roce 2003. Erik zemřel ve věku 14 let v roce 2014.

Anketu vyhlašuje časopis Psí kusy spolu se záchranářským magazínem Rescue report. Má čtyři kategorie a vedle toho je udělována i Cena partnera. Vítězové se automaticky stávají nominanty v prestižním ocenění Zlatý záchranný kříž.