Schopnější rentgeny i hlídání nezvyklého chování. Pražské letiště investuje do bezpečnosti

Po útocích v Bruselu platí v Česku už rok první stupeň ohrožení terorismem. Podle ministerstva vnitra se momentálně nedá čekat, že by se zvýšená bezpečnostní opatření měla odvolat. Například na mezinárodních letištích prevence před terorismem naopak posiluje. Na pražském ruzyňském letišti rentgeny lépe vidí do kufrů, větší dohled je věnován i volně přístupným prostorům.

Video Události
video

Pražské letiště investuje do bezpečnosti

Letiště Václava Havla v Praze loni do bezpečnosti investovalo půl miliardy korun. Víc toho umí například rentgeny - nově lépe vidí do kufrů určených do podpalubí i do příručních zavazadel. „Dokážou snímat zavazadla ze dvou různých úhlů,“ přiblížila mluvčí letiště Marika Janoušková.

Pozornost ale pracovníci letiště věnují nejen zavazadlům, ale i jejich majitelům. Podrobná kontrola čeká každého, kdo prochází bezpečnostním rámem.

Pod větším dohledem jsou pak i volně přístupné prostory. „Zaměstnance pravidelně školíme na detekci zvláštního chování, nebo chování, které není standardní v areálu letiště,“ popsala Janoušková.

Více policistů na letištích. Návrh projedná vláda 

Na všech českých mezinárodních letištích plánuje ministerstvo vnitra posílit počet policistů. V Praze by to mělo být o dvě stě. Návrh ale ještě neprojednala vláda. „Naši policisté provádějí zvýšený výkon služby. Dále se zaměřují na mezinárodní lety, které přilétávají z možných rizikových oblastí,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Naopak schváleno je od ministrů posílení počtu bezpečnostních inspektorů Úřadu pro civilní letectví. I ti teď zpřísnili kontroly. Podle mluvčího úřadu Vítězslava Hezkého by to ale cestující neměli pocítit.

„Jednotlivé postupy, které jsou aplikovány na jejich odbavení, by se jich neměly nijak negativně dotknout,“ dodal.

Policie uvádí, že opatření spojená s vyšším bezpečnostním stupněm vyšla od minulého března do současnosti na víc než sto milionů korun. Ochrana se pak má dál zpřísňovat, například u takzvaných měkkých cílů s větší koncentrací lidí.