Už není čas, zní od lidovců i Starostů. O možné koalici rozhodnou o víkendu

Po jednání vedení hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou, které se uskuteční v pátek a v sobotu, by mělo být jasné, zda obě uskupení půjdou do voleb společně, nebo ne. Řekl to místopředseda STAN Vít Rakušan, podobně se už dřív vyjádřil i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík
Zdroj: ČTK

„Je absolutně hraniční čas, proto si říkáme, že tenhle víkend musí rozhodnout. Už není za minutu dvanáct, už je těch dvanáct,“ řekl Rakušan. „Vypadá to tak, že tento týden se rozhodne,“ uvedl už v úterý Bělobrádek.

Senátor a hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) prohlásil, že jednání se Starosty a nezávislými začalo pozdě, ale Bělobrádek si to podle něj uvědomuje a snaží se s tím něco dělat.

Jiří Čunek

Jiří Čunek

senátor a hejtman Zlínského kraje, KDU-ČSL

„Pravdou je, že proces začal hodně pozdě, aby se lidé v jednotlivých organizacích o všem dozvěděli, dokázali to vstřebat a pak se dokázali podle toho chovat.“

Jiří Čunek

senátor a hejtman Zlínského kraje, KDU-ČSL

Podle mluvčího Starostů a nezávislých Karla Kremla začne jednání v pátek odpoledne a skončit by mělo před sobotním polednem, kdy by měl výsledky novinářům představit předseda STAN Petr Gazdík.

Ten už ve středu uvedl, že ihned po rozhovorech s lidovci se v Lipnici sejde předsednictvo STAN, aby připravilo stanovisko pro celostátní sněm hnutí, který se uskuteční o týden později v Praze.

V Lipnici se podle Rakušana sejdou celá předsednictva obou subjektů i zástupci jednotlivých oblastí. „Bude to seznamovací schůzka, samozřejmě předsednictva budou jednat spolu. Budou se řešit různé programové otázky, budou se seznamovat i lidé, kteří by spolu v regionech měli komunikovat. Doufáme, že pocit ze schůzky bude ten, že to je kompatibilní,“ uvedl k možnému volebnímu spojenectví STAN a lidovců.

Řešit by se podle Rakušana měly spíše technikálie. Nepředpokládá, že účastníci budou jednat o volebních lídrech, i když nějaká jména padat mohou. Nelze ale v tomto směru čekat žádné hlasování.

Čunek řekl, že rozhodnutí o kandidátkách není otázka jednoho týdne. Podle něj musí tuto záležitost projednat regionální organizace obou subjektů, které se musí na obsazení míst pro volby shodnout.

Koalice by musela získat 10 procent

KDU-ČSL a STAN již od počátku roku zvažují, jakým způsobem by mohly spolupracovat. Starostové dávali nejprve přednost vzniku nové strany, za kterou by kandidovali lidovci i lidé ze STAN, ale to odmítla únorová celostátní konference KDU-ČSL. Výsledkem jednání proto má být volební koalice

Pokud by se lidovci a Starostové skutečně dohodli, museli by pro vstup do sněmovny získat nejméně 10 procent hlasů. Podle aktuálního volebního modelu, který pro Českou televizi zpracovala v rámci projektu Trendy Česka společnost Kantar TNS, by lidovci získali 7 procent a Starostové 2 procenta. Šéfové obou stran však věří, že pokoření desetiprocentní hranice je reálné. 

Volební model – rozdíl proti listopadu 2016 a volbám
Zdroj: Kantar TNS CZ