Pospíšil: Zbraňová směrnice vůbec neměla obsahovat zákazy. Ale třeba pravidla pro deaktivaci pušek

Europoslanec Jiří Pospíšil hostem Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Evropský parlament v úterý schválil v Česku kritizovanou směrnici, která omezuje některé legálně držené zbraně. Ruku pro ale nezvedl žádný český europoslanec a také české parlamentní strany se vzácně shodují v kritice. Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který je zároveň europoslancem za TOP 09 a STAN, v Interview ČT24 upozorňoval, že směrnice obsahuje celou řadu právních nejasností. Proto ji měli europoslanci vrátit Evropské komisi k přepracování.

„Fascinuje mě, že i dnes si Evropská komise myslí, že zákazy legálních zbraní můžeme bojovat proti terorismu. Zástupce komise v úterý několikrát řekl: ‚Touto směrnicí bojujeme proti závažné trestné činnosti,'“ kritizoval Pospíšil.

Podle něj měla Evropská unie řešit otázky, které se zbraněmi souvisí: Pospíšil zmiňoval třeba pravidla pro výměnu informací mezi jednotlivými státy: „Například když někdo v České republice požádá o zbrojní průkaz, ale nedostane ho například z důvodu nějaké duševní nemoci, a pak požádá v Německu, tak by Německo z ČR mělo dostat informaci, že je nějaký – řekněme – sporný žadatel,“ upřesňoval v Interview ČT24 Pospíšil.

Úpravou podle něj měla projít i pravidla pro deaktivaci zbraní, chybí také jasná pravidla pro prodej zbraní na internetu. „Tyto věci určitě ta směrnice měla upravovat. Ale místo toho celou dobu vedeme debatu, co komu zakázat. To je podle mého názoru úplně špatná cesta.“ 

Přijímat kompromisy: Cesta, která podle Pospíšila vede EU do pekel

Z úst řady českých politiků zaznívala vedle kritiky i poznámka, že původní návrh byl ještě horší. Také na plénu v Evropském parlamentu zněly podle Pospíšila podobné hlasy: „Od mnoha lidí jsem na plénu slyšel, že ta směrnice je kompromisem – je mnohem méně škodlivá, než jak ji navrhovala Evropská komise, všechno je v Evropě kompromis, musíme to schválit. Ale to je přesně argumentace EU, a to je to, co vede Evropskou unii do pekla.“

Správnou cestou by podle něj bylo, kdyby poslanci vrátili směrnici EK k přepracování. „Protože pořád přijímáme nějaké kompromisy, které až tak neškodí, a výsledkem je, když se podíváte na průzkumy mínění, že lidé Unii věří méně a méně.“

Směrnice prý dělí občany na dvě kategorie

Směrnice mimo jiné zakazuje krátké poloautomatické střelné zbraně se zásobníkem na více než 20 nábojů a také dlouhé poloautomatické zbraně se zásobníkem na více než 10 nábojů. Jenže tady upozorňuje exministr spravedlnosti Pospíšil, že je zásobník věc, která se ke zbrani může přikoupit. „Ministerstvo vnitra i experti říkají, že v reálu buď bude tento zákaz neúčinný, nebo v zásadě není jasné, jak bude vymáhán,“ dodal Pospíšil. 

Směrnice také zakazuje předělané poloautomatické zbraně, které vznikají z automatických zbraní. Ovšem jejich současných držitelů se to nedotkne, až těch budoucích: „To mi principiálně vadí, tady máme dvě kategorie občanů: ti, kteří to stihli a tu poloautomatickou zbraň získali před nabytím účinnosti směrnice, ale ti, kteří třeba byli mladší nebo neměli čas či peníze, si ji už nebudou moci pořídit.“

Pospíšil v Interview upozorňoval i na případy, kdy třeba 60letý střelec takovouto zbraň bude moci vlastnit, ale už ji nebude moci odkázat třeba svému synovi či vnukovi, protože po nabytí účinnosti směrnice už bude zbraň zakázaná.