Do USA míří nový velvyslanec. Kmoníčka čeká špatné počasí i přípravy prezidentské návštěvy

Na Hradě skončil dosavadní ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře. Hynek Kmoníček je novým velvyslancem ve Spojených státech, ačkoli jeho nástup do funkce komplikuje špatné počasí. Jeho prvními úkoly za Atlantikem bude připravit nadcházející návštěvy několika ministrů a především dubnovou cestu prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Do Spojených států míří na post velvyslance Hynek Kmoníček

Hynek Kmoníček v minulosti vedl několik diplomatických misí, nevyhýbal se ale ani politickým funkcím. V té, která byla patrně dosud nejvýznamnější, tedy pozice šéfa prezidentského zahraničního odboru, nyní skončil, aby se vrátil do diplomacie. V rozhovoru pro ČT řekl, že odchází „s pocitem, že co se dalo v této pozici udělat, toho jsem (…) asi dosáhl,“ řekl. Za největší úspěch považuje zlepšení komunikace mezi Hradem a Černínským palácem.

„Dá se říct, že všichni jsou už na stejné cestě, která vede jedním směrem. Jeden na té cestě jede u pravé krajnice, druhý jede u levé krajnice. Ale oba jedou stejným směrem.“

Hynek Kmoníček

o zahraniční politice prezidenta a vlády

Nyní míří do jedné z nejprestižnějších diplomatických destinací. Ve Washingtonu by měl Hynek Kmoníček převzít funkci českého velvyslance, která je volná od ledna, kdy skončil Petr Gandalovič.

Plánovaný středeční odlet do Spojených států ovšem ovlivňuje počasí. Nový velvyslanec není jediný, kdo má problém dostat se do svého nového působiště. Očekávaná sněhová bouře oddálila například i setkání amerického prezidenta s německou kancléřkou.

I kdyby měl přílet Hynka Kmoníčka zpoždění, úkoly, které musí zvládnout během prvních týdnů v nové funkci, jsou jasné. „Prvním úkolem bude příprava návštěv ministra dopravy, ministra zahraničí, náměstka ministra obrany a eurokomisařky Jourové,“ shrnul. Poté již přijde na řadu český prezident.

Video Studio ČT24
video

Hynek Kmoníček: Americká strana rozhoduje program prezidenta maximálně měsíc dopředu

Miloš Zeman by měl do USA přiletět někdy mezi 21. a 30. dubnem. Přesné datum ani program ale ještě nejsou jasné. Kmoníček zatím nezná ani řadu detailů, obecná témata debaty v Bílém domě ale ano. Půjde o „témata bezpečnostní, politická, ekonomická a možná i nějaká kulturní.“ Jde například o diskusi o příspěvcích do NATO či „struktuře armádních nákupů v ČR“. Dalšími tématy bude česká i evropská politika či Sýrie. „Samozřejmě nás bude zajímat i architektura vztahů mezi USA a Ruskem,“ nastínil Hynek Kmoníček.

Prezidentská delegace má být malá. Hlava státu s sebou nepoveze podnikatele, zřejmě tedy bude mít po boku jen svůj tým a několik politiků. Zájem mají ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan chovanec a také ministr obrany Martin Stropnický. Po krátké době by se mohl do USA jako člen prezidentské delegace vrátit i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, o jehož účasti se ale ještě vyjednává.

Hynek Kmoníček
Profil

Hynek Kmoníček

Nový velvyslanec České republiky ve Spojených státech vystudoval obor hudební vědy na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. V roce 1989 získal titul PaedDr. V letech 1987 až 1991 studoval arabštinu a angličtinu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, poté hebrejštinu v Jeruzalémě.

Byl zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, působil jako velvyslanec ČR při OSN v New Yorku a v letech 2006 až 2009 jako velvyslanec ČR pro Indii, Bangladéš, Nepál, Maledivy a Srí Lanku. Jako velvyslanec se tehdy ocitl uprostřed veřejného zájmu v kauze českých vědců zatčených za nedovolený sběr hmyzu. Od roku 2010 působil jako velvyslanec v Austrálii.

Ve funkci ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře byl od jara 2013. Urovnával kupříkladu spory mezi Hradem a Černínským palácem ohledně jmenování velvyslanců či rozepři mezi Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem – prezident totiž uvedl, že Schapiro má dveře na Hrad zavřené poté, co se diplomat pozastavil nad Zemanovou účastí na oslavách konce války v Rusku.

Že bude Hynek Kmoníček novým velvyslancem v USA, oznámil Miloš Zeman již před udělením souhlasu druhé strany loni v září.

Z Pražského hradu odchází Hynek Kmoníček téměř přesně po čtyřech letech. Ředitelem zahraničního odboru se stal 28. března 2013. Nyní odchází z Hradu, ve službách prezidenta Zemana ale částečně zůstává, a to nejen jako jeho mimořádný a zplnomocněný velvyslanec. Zůstává i jeho zahraničněpolitickým poradcem.

Hrad po odchodu zkušeného diplomata nezůstane bez hlavy zahraničního odboru. Kmoníčka ve funkci střídá bývalý český velvyslanec v Německu a dosavadní poradce premiéra Rudolf Jindrák.