Marksová: Hádky uvnitř ČSSD jsou čistě o moc, nejde o program

Marksová: Jenom nadšenci se ve volnu angažují v politických stranách (zdroj: ČT24)

Pokud chce ČSSD vyhrát volby, nesmí se navenek hádat. V Interview ČT24 to řekla místopředsedkyně sociální demokracie a ministryně práce Michaela Marksová. Vnitrostranické spory se podle ní ČSSD vymstily už při posledních parlamentních volbách. Rozhádaným kolegům proto vzkázala, aby polkli ješitnost a i přes osobní prohry zatli zuby a dělali pro stranu.

Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD obhájil post předsedy, třetina straníků ho ale nepodpořila. Mezi jeho hlavní kritiky patřil Jeroným Tejc, který neúspěšně kandidoval na post prvního i řadového místopředsedy. Poměry ve straně opakovaně kritizuje i jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Politologové tvrdí, že o Sobotkově budoucnosti rozhodne výsledek strany v podzimních sněmovních volbách. Pokud je chce ČSSD vyhrát, musí ale podle Marksové někteří lidé přes osobní prohry zatnout zuby, polknout ješitnost a dělat pro stranu.

„Hádat se můžeme uvnitř, ale nesmíme se hádat navenek. Velmi se nám to nevyplatilo už před minulými parlamentními volbami,“ dodala s tím, že jde podle ní navíc o čistě mocenské, nikoliv programové hádky: „Kolega Tejc spíš nabízí kritiku, než že by nabízel nějaké skvělé recepty, které bychom mohli uplatnit.“

Tejc ve svém projevu na sjezdu například poukázal na značný úbytek členů ČSSD. Stranu podle něj za poslední dva roky opustilo přes dva tisíce dvě stě lidí: „Překvapivě v době, kdy jsme vládní stranou.“

Podle Marksové jde ale o trend, se kterým se potýkají všechny velké politické strany. „Je to bohužel dáno i tím, že lidé se mají dobře, pracují a potom chtějí mít volno. Jenom opravdoví nadšenci jsou schopni se ve volném čase ještě angažovat v politických stranách. Je náš velký politický úkol tyto lidi nalákat, nalákat mladé lidi. Lehké to ale není,“ řekla v Interview ČT24.

Ministryně se vyjádřila i k možné povolební spolupráci s komunisty. Sobotka v únoru uvedl, že usnesení z roku 1995, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s KSČM, považuje za přežité. Marksová ale společnou vládu příliš reálně nevidí. Zásadní podle ní budou postoje k EU a NATO: „ČSSD zde nebude dělat vůbec žádné ústupky. Těžko si umím představit, že by kvůli tomu KSČM měnila stanovy.“