Novela má ochránit tajné informace před hackery, Sobotka ji chce schválit zrychleně

K poslancům míří novela, která má posílit bezpečnost citlivých informací posílaných elektronicky. Novelu zákona o utajovaných informacích, která úspěšně prošla vládou, předložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) spolu s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem. Premiér by chtěl, aby sněmovna zákon schválila zrychleně v jediném čtení.

Podle důvodové zprávy je zákon o utajovaných informacích v současném znění použitelný pouze pro informace v listinné či nelistinné podobě. „Pochází z roku 2005 a je v některých oblastech zastaralý,“ poukázal premiér Bohuslav Sobotka. Novela by proto měla stanovit postupy ochrany, zpracování a přenosu utajovaných informací v elektronických spisech nebo v certifikovaném informačním systému.

„Prostřednictvím uvedené změny dojde k dokumentaci celého životního cyklu utajované informace v elektronické podobě při dodržování podmínek administrativní bezpečnosti, jako je tomu v případě utajovaných informací v listinné nebo nelistinné podobě,“ stojí v důvodové zprávě.

Na utajované informace v elektronické podobě se budou používat ustanovení, která obsahují požadavky na vyznačování údajů a evidenci utajované informace. Protože novela podle předkladatelů de facto „pouze rozvádí možnost využití elektronických nástrojů pro správu dokumentů“, obsahuje i návrh, aby ji poslanci schválili zrychleně již v prvním čtení.