Policisté trénují na příchod migrantů, zavedli kontroly na hranicích s Polskem

Česká policie odpoledne zahájila na hranicích s Polskem další cvičení zaměřené na migraci. Zapojilo se do něj 290 českých i polských policistů, vojáků, celníků nebo zdravotníků. Na přechodech jsou zavedeny namátkové kontroly, zřízeno je také registrační místo pro uprchlíky. Policie nepředpokládá, že by cvičení zásadním způsobem omezilo dopravu.

Video Události
video

Hranice s Polskem jsou posledním úsekem, kde se cvičení ještě nekonalo

Cvičení potrvá do pátku. Týká se 795 kilometrů hranic s Polskem, 13 bývalých hraničních přechodů a čtyř úseků zelené hranice.

Ozbrojené složky si zkoušejí zprovoznění registračního místa pro uprchlíky, které vzniklo poblíž bývalého hraničního přechodu Chotěbuz. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové se tam poprvé cvičí postupy pro případ, že by se mezi příchozími objevila nakažlivá choroba.

„Máme rentgeny, naučili jsme se během 72 hodin u každého člověka, který se nám dostane do ruky, identifikovat nakažlivé choroby a jejich zdravotní stav,“ uvedla náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková.

Hranice s Polskem jsou posledním tuzemským hraničním úsekem, kde se cvičení tuzemských bezpečnostních složek ještě nedělalo. „Po jeho skončení bude úkolem policie vyhodnotit a zpracovat ucelenou informaci pro vládu. Bude obsahovat především návrhy a požadavky na zajištění optimálních podmínek pro provádění hraničních kontrol v případě, že by tato situace v budoucnu reálně nastala,“ dodala Rendlová.

Cvičení probíhají od září 2015

České ozbrojené složky v předchozích dvou letech nacvičovaly ochranu hranic několikrát. První akce se konala na konci září 2015, kdy 800 vojáků a policistů kontrolovalo hranici s Rakouskem. Loni v březnu pak policisté opět na hranici s Rakouskem simulovali příchod většího množství uprchlíků. Zaměřili se na kontroly běženců a fungování registračních míst.

V dubnu asi 150 vojáků v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji prověřilo dojezdové časy k hranicím pro případ nenadálé krize. Další cvičení bylo v září, kdy policisté zavedli namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem, Německem a Rakouskem. Naposledy byly kontroly zavedeny na hranicích s Německem na konci loňského listopadu.

Policie loni v Česku zadržela 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Meziročně to bylo o 3302 zadržených cizinců méně. Hlavním důvodem byl pokles tranzitní migrace. Přes Česko do států západní či severní Evropy tolik nepostupovali uprchlíci v souvislosti s migrační krizí, která vypukla v roce 2015, kdy počet zadržených cizinců v tuzemsku prudce vzrostl.