Autorské poplatky porostou jen o inflaci, prudší růst Senát odmítl

Novela autorského zákona, který nastavuje strop autorským poplatkům, prošla Senátem beze změny, a částky vydávané za reprodukci uměleckých děl by tak do budoucna měly růst jen o inflaci.

Přijatá novela autorského zákona počítá s tím, že se autorské poplatky budou moci do budoucna zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců (institucí zastupujících velké skupiny autorů) na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Úprava je reakcí na razantní zvýšení, které loni navrhovaly Ochranný svaz autorský nebo Intergram a kvůli němuž sklidily kritiku obcí či hoteliérů.

Na návrh lidoveckých zástupců Senátem prošel zákon v nezměněné verzi; výbory i mediální komise horní komory přitom doporučovaly v původně vládní novele zrušit či omezit některé poslanecké úpravy.

Patřila k nim i pasáž, že pro razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech, které autorské svazy oznámily loni, budou muset dodatečně získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Dostupnost děl hrazených z veřejných peněz neprošla 

Zástupce občanských demokratů Jiří Oberfalzer podotkl, že antimonopolní úřad s takovým úkolem nesouhlasí. Podle předsedy senátorského klubu Starostů Jana Horníka je ale taková úprava možná a úřad se nemůže dožadovat jen kompetencí, které by sám chtěl.
Senátní kulturní výbor naopak chtěl do novely doplnit zvýšení autorských poplatků za půjčování knih v knihovnách o 150 procent, tedy z 50 haléřů na 1,25 koruny za knihu.

Poplatek je hrazen z veřejných rozpočtů. Navýšení by podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů představovalo zhruba 100 milionů korun ročně na podporu vydávání nekomerčních titulů vzhledem k tomu, že dvě pětiny z výnosu poplatku měli nově dostávat nakladatelé.

Neuspěla ani senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) s požadavkem České pirátské strany, aby všechna díla pořízená z veřejných prostředků, včetně fotografií, vědeckých prací nebo počítačových programů, byla veřejně dostupná.

Ochranný svaz autorský žádal padesátiprocentní nárůst

OSA chtěla zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýšily měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Celkem to je měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo už dříve sdružení.
Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců i podobou navrhované novely autorského zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil až padesátiprocentní růst sazeb za obrovský. Vyjádřil pochopení i pro protesty, ke kterým se kvůli tomu odhodlaly obce. Podle něj ale vláda ani ministerstvo kultury tyto sazby nemohly korigovat.