Pelikán: V nové věznici se odsouzení ohlídají sami, lépe se pak začlení do společnosti

Ulehčit vězňům návrat do života by ještě do konce roku měla takzvaná otevřená věznice. Pobyt v ní by se měl blížit životním podmínkám na svobodě. Je v zájmu všech, aby odsouzený byl po propuštění z vězení co nejlépe připraven se znovu začlenit do společnosti, řekl v Interview ČT24 ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24: Robert Pelikán (ANO), ministr spravedlnosti

První otevřená věznice pro 32 odsouzených by měla vzniknout v Jiřicích na Nymbursku – bude bez mříží a bez dozorců. Vězni se podle ministra budou hlídat sami.

„Je to poslední fáze, než půjdou na svobodu. Dostanou zodpovědnost sami za sebe a my budeme jenom kontrolovat, že tam jsou a namátkově i to, že dělají, co dělat mají. Včetně testů, zda třeba neberou drogy nebo nepožívají alkohol. Ale hlídat je nebudeme, dáme jim odpovědnost za jejich vlastní chování,“ vysvětlil Pelikán.

Volně se budou pohybovat uvnitř areálu, ven z něj budou moci chodit jen v určitých případech – například do práce, a to pouze po stanovené trase. Podle ministra tak nehrozí, že by se vězni toulali po obcích. A když stanovený režim poruší, vrátí se zpět do běžné věznice.

Kdo a jak bude vězně vhodné pro pobyt v otevřené věznici vybírat, se podle Pelikána musí ještě doladit. „Nepustíme tam každého. Musí si o to sami aktivně říci a musí si to také zasloužit, předčít ostatní v dodržování povinností, aby se tam dostali. Klíčové v celém systému je spolupráce toho člověka. Musí opravdu chtít dodržovat pravidla, nemůžeme mu to vnutit,“ říká ministr.

Vězni odsouzení k delším trestům by v zařízení měli strávit poslední rok, ostatní pak půl roku. „Jsou to lidé, kteří se stejně za chvíli dostanou ven, takže na ně z hlediska práva pohlížíme jako na lidi, kteří už nejsou nebezpeční. A pokud by byli nebezpeční, tak se tam samozřejmě nedostanou,“ uklidňuje Pelikán.

„Je v zájmu nás všech, aby člověk byl schopen do nového a poctivého světa dobře vplynout. Aby nepřišel ten šok ze svobody, ve kterém pak může udělat něco nepřístojného,“ dodává ministr.  

Celý rozhovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem ve videu.

Uložit