Případ Poláka, který vyhrožoval bombou v letadle, policie odložila

Policie odložila případ polského cestujícího, po jehož výhrůžce bombou koncem loňského roku nouzově přistálo letadlo v Praze. Osmašedesátiletý muž podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana v době činu nebyl trestně odpovědný. Potvrdil informace serveru Novinky.cz. Muž po zadržení skončil v tuzemské psychiatrické léčebně, později byl převezen do Polska.

Ruzyňské letiště
Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Chalabala

„Dotyčný v době události nebyl trestně odpovědný za své jednání. Z toho důvodu je prošetřování ukončeno odložením,“ řekl Hulan. Muž byl podezřelý ze šíření poplašné zprávy a ohrožení letounu.

Případ se stal loni den před silvestrem. Na ruzyňském letišti kvůli bombové výhrůžce muselo nouzově přistát letadlo směřující z Kanárských ostrovů do Varšavy. Muž tvrdil, že je v letadle bomba, která vybuchne, pokud stroj přistane ve Varšavě. Po přistání muže zadržela zásahová jednotka cizinecké policie.

Tuzemská policie již dříve vyloučila teroristický motiv činu, zadržený tvrdil, že vyslyšel Boha. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová v minulosti uvedla, že muž byl podle znalce nepříčetný. Přemístěn byl do psychiatrické léčebny, kde znalci prováděli další zkoumání jeho stavu.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn ani nevznikly škody na majetku. Pyrotechnici při prohlídce stroje ani cestujících žádnou výbušninu nenašli. Ostatní cestující se vrátili do Varšavy den po nouzovém přistání.