Unie chystá vojenské středisko, na řízení by se mohli podílet i Češi

Evropská unie v příštích týdnech zřídí společné vojenské plánovací a řídicí středisko, které bude zodpovídat za evropské vojenské výcvikové mise. Po společném jednání unijních ministrů zahraničí a obrany to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Šéf české obrany Martin Stropnický nevyloučil, že mezi zhruba třemi desítkami lidí ve středisku by mohli být i čeští vojáci.

Středisko bude existovat v rámci evropské diplomatické služby a má organizovat a řídit poradní a výcvikové mise v rámci Společné obranné a bezpečnostní politiky (CSDP). Asistenční vojenské mise už totiž osmadvacítka provozuje, jí zastřešení vojáci působí v Somálsku, Mali a Středoafrické republice.

Velitelé těchto operací nyní mají z Bruselu získat lepší podporu, zřízení centra je ale především jedním z prvních viditelných výsledků stávající snahy EU, aby posílila vlastní bezpečnostní a obranné schopnosti. Na to ostatně upozornila i Mogheriniová: „Jednomyslně jsme přijali první operační rozhodnutí.“

Stejně mluvil i český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Je zde velká vůle prohlubovat obrannou spolupráci,“ uvedl. „To vám může znít jako příliš obecná formulace, ale ono je důležité, aby politická vůle byla.“

Britové varují: Neduplujte se s NATO

EU se nicméně nadále důsledně vyhýbá používání slova „velitelství“. Místo toho hovoří o „schopnosti operačního plánování a řízení“.  Až do uprchlické krize byla v Unii oblast bezpečnosti tradičně jednou z těch, v níž se státy shodovaly jen s obtížemi, což se projevilo i na stávajícím zasedání – v postoji Britů.

Spojené království, byť vykračující ven z EU, jakýkoliv unijní posun směrem k vytvoření společné evropské armády odmítlo. Britský ministr obrany Michael Fallon místo toho vyzval své partnery k úzké spolupráci se Severoatlantickou aliancí a také k tomu, aby se obě strany vyhnuly duplikování svých struktur.

Ministři obrany a zahraničí EU podle šéfky unijní diplomacie také prodiskutovali přípravu trvalé vojenské spolupráce. „V příštích týdnech zpracujeme přesná kritéria a programy, které budou základem pro rozhodnutí členských zemí,“ poznamenala. Smyslem programu je dobrovolná úzká spolupráce několika států EU v bezpečnostní a obranné oblasti.

Stropnický: Jde hlavně o plány

Že mělo setkání spíš plánovací charakter, pak zdůraznil i český ministr obrany Stropnický, podle kterého by měl proces vyvrcholit letos na jaře. Ministři podle Stropnického především shrnuli evropské potřeby – větší aktivitu v konfliktních zónách, jež leží bezprostředně za unijními hranicemi, i zvyšování výdajů na obranu, které po členských státech NATO žádá nová americká administrativa.

„Šlo o sumář,“ řekl. „Myslel jsem, že na tomto setkání budeme v budování tohoto (řídicího) centra už o krůček dál. Není to vyloučeno (česká účast), bylo by to v jednotkách lidí.“

Video Studio ČT24
video

Stropnický: V EU je velká vůle prohlubovat obrannou spolupráci