Zdravotní pojišťovny zřejmě dostanou více peněz za chronické pacienty

Sněmovna schválila vládní novelu, podle které by měly zdravotní pojišťovny dostávat více peněz za své chronicky nemocné pacienty. Teď si pojišťovny rozdělují vybrané pojistné podle věku a pohlaví pojištěnců. Nová úprava má zamezit tomu, aby pojišťovny měly zájem pouze o mladé a zdravé pojištěnce.

Video Studio ČT24
video

Komentář ministra zdravotnictví Ludvíka a exministra Hegera

Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) bude upravený systém spravedlivější. „Máme seniory, kteří jsou hodně zdraví, ale pak seniory, kteří jsou hodně nemocní. A pak máme lidi v průměrném věku, kteří trpí chronickou nemocí. Ty peníze se lépe přerozdělí podle toho, zda má pojišťovna více nemocné, či méně nemocné,“ uvedl Ludvík pro ČT24. 

Pokud předloha uspěje i u senátorů a podepíše ji prezident, změny v přerozdělování peněz budou platit od příštího roku. Ministr nepředpokládá, že by se zákon zasekl v Senátu, jde podle něj spíš o technikálii.

S tím souhlasí i exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): „Co lze vytknout, je přílišná pomalost. Ten zákon se připravoval už v roce 2013 a definitivní rozhodnutí, jestli bude použit, trvalo strašně dlouho.“ 

Nové parametry přerozdělování peněz budou výhodné pro pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů. To je třeba příklad Všeobecné zdravotní pojišťovny. Naopak ty pojišťovny, které takové pacienty neregistrují, o část peněz přijdou. Objem peněz, který se takto bude přerozdělovat, bude v řádech stamilionů.

Co ale předloha nemění, je celkový objem peněz v systému zdravotního pojištění. Ročně zaplatí pojišťovny za péči zhruba 250 miliard korun.