Přísnější ochrana původních druhů zvířat a rostlin se odkládá

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nepředloží do říjnových voleb do vlády novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazivní druhy v Česku. Uvedl to náměstek ministra pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů. Dříve ministerstvo hovořilo o březnovém termínu předložení novely.

Likvidace bolševníku v Karlovarském kraji
Autor: Slavomír Kubeš

Ministerstvo chce návrh novely implementující unijní nařízení o invazních druzích předložit vládě do konce roku 2017, uvedl Dolejský. „Je pro nás naprosto klíčové novelu zákona důsledně projednat se všemi partnery, kterých se nové nařízení o invazních druzích dotkne. Tedy zejména s hospodáři v krajině,“ řekl.

Ministerstvo podle něj nepřipravuje seznamy druhů, které by měly být nad rámec evropské legislativy na českém území potlačovány. „Součástí debat jsou ale diskuse nad druhy, které evropský seznam neobsahuje a bylo by zapotřebí je rovněž v ČR podchytit,“ připustil.

Na seznamu invazivních druhů je mýval severní nebo veverka liščí

Loni v srpnu vstoupilo v platnost prováděcí nařízení Evropské unie. Uvedlo tak v platnost seznam zakázaných invazních druhů. Jde o 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství i zdraví člověka. Na území Česka jde například o severoamerické druhy raků přenášející račí mor, veverku liščí a popelavou, mývala severního.

Naopak například bolševník velkolepý na evropský seznam zařazen není, i když je v Česku invazivní rostlinou. O jeho možném zařazení na národní seznam se povede diskuse. Tyto druhy se nemají hromadně likvidovat, ale pouze omezovat ve volné přírodě. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určuje sám úpravou svých zákonů.

Zástupci spolků myslivců, rybářů, zahrádkářů, lesníků a včelařů se v souvislosti s novelou obávali, že by stát mohl na seznam napsat i druhy, které jsou rozšířené a ekonomicky důležité, například akáty. Ministerstvo to ale popřelo.