V Česku už je 20 ohnisek ptačí chřipky, nově i v Pardubickém kraji

Veterináři během víkendu potvrdili pět nových ohnisek ptačí chřipky v Česku. Počet míst tak vzrostl o třetinu na 20. Jedno nové ohnisko je i v Pardubickém kraji, kde dosud žádné nebylo. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. U všech nových ohnisek šlo o neregistrované malochovy. Některá zvířata byla utracena v sobotu, zbývající budou usmrcena většinou během neděle.

Ptačí chřipka
Zdroj: Státní veterinární správa

V Pardubickém kraji je potvrzena choroba v obci Koldín na Orlickoústecku. „Jedná se o malochov do 40 kusů drůbeže, zastoupeny jsou slepice, kachny a husy,“ řekl ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. V pátek byla potvrzena ptačí chřipka u jedné z uhynulých labutí v Pardubicích, u volně žijících ptáků se ale mimořádná opatření neprovádějí.

Okolo ohnisek se vytyčí ochranná a dozorová pásma

Další nová ohniska jsou v Liberci-Hanychově v chovu s deseti kusy drůbeže, v Orlové v Moravskoslezském kraji, kde má chovatel 50 kusů, a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem. „Z celkového počtu osmi slepic jich uhynulo sedm a z celkového počtu 11 kachen uhynula jedna, zbytek ptáků byl v sobotu utracen,“ řekl o Kostelci Pejchal. V Třebáni má chovatel 50 kusů drůbeže, která se bude utrácet v pondělí.

V pondělí se také okolo ohnisek vytyčí ochranná a dozorová pásma, kde je zpřísněný veterinární dozor. Podle ředitele moravskoslezské krajské veterinární správy Severina Kaděrky zatím nelze říci, zda jsou v okolí ohniska v Orlové nějaké komerční velkochovy.

V Liberci je nejstarší zoo v Česku s jednou z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě. Nachází se na opačném konci města, než je ohnisko chřipky. Podle ředitele krajské veterinární správy Romana Šebesty zatím není jisté, zda se zoo ochranná opatření dotknou.

„Mimo to byla v průběhu víkendu potvrzena ptačí chřipka také u volně žijící volavky v Třeboni,“ dodal mluvčí veterinární správy Pejchal.

Zhruba před měsícem veterináři potvrdili v Česku přibližně po desetiletí první ohnisko ptačí chřipky. Bylo na jižní Moravě, během několika dnů se tam objevila další. Od té doby utratili kolem 37 tisíc ptáků, nemoc je na většině území státu. V jižních Čechách byly zlikvidovány dva větší chovy, v ostatních případech šlo o drobné chovy.

Veterináři například zakázali v celé ČR pořádat výstavy ptactva. Tato omezení stále trvají a vzhledem k tomu, že počet ohnisek se stále navyšuje, nepředpokládá se, že by byla během února zrušena.