S lékařskou péčí je spokojená jen necelá polovina Čechů. Nejvíc chválí vztahy s lékaři

Spokojenost obyvatel se zdravotním systémem klesla. Zatímco předloni ho v průzkumu CVVM chválila víc než polovina dotázaných, na konci roku 2016 už jich bylo jen 45 procent. Nespokojeni bývají hlavně starší lidé. Výzkum probíhal od 28. listopadu do 12. prosince 2016 a zúčastnilo se ho 1028 lidí.

Celkem je s lékařskou péčí v Česku spokojeno 45 procent dotázaných, což je o sedm procent méně než v roce 2015. S věkem se ale čísla výrazně liší. Ve skupině od 15 do 29 let vyjadřuje spokojenost se zdravotním systémem 54 procent respondentů, ve věku od 60 let výše už ale jen 36 procent.

„Lidé starší 60 let častěji uváděli, že informace poskytované lékaři a zdravotnickým personálem nejsou dostatečné a že pacienti nemají možnost podílet se na rozhodování o léčbě své nemoci,“ doplnila data Naděžda Čadová z CVVM.

Průzkum CVVM ke zdravotnictví 117.38 KB

Nejen léčit, ale také komunikovat je proto například jedna z hlavních zásad nového paliativního týmu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kromě lékařů a sester jsou zde i psychologové a sociální pracovníci, kteří se věnují nejen pacientovi, ale i jeho blízkým.

Video Události
video

S lékařskou péčí je spokojená jen necelá polovina Čechů

Nejčastěji ale respondenti kritizovali financování zdravotnictví a lékovou politiku. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) i na základě tohoto průzkumu slibuje, že jeho resort najde způsob, jak i drahé léky zaplatit každému, kdo je potřebuje. Vláda pak má v plánu v příštích třech letech přidat na státní pojištěnce 3,5 miliardy ročně. 

Lidé by uvítali placenou nadstandardní péči

Naprostá většina dotázaných se bojí i snižování počtu lůžek v nemocnicích. V průzkumu to uvedlo o 13 procent více lidí než před pěti lety. Pacienti také odmítají poplatky u lékařů nebo omezení počtu specializovaných pracovišť. Naopak víc lidí než před pěti lety by uvítalo rozdělení zdravotní péče na standardní a placenou nadstandardní.

Téměř třetina lidí pak má velké, nebo dokonce velmi velké problémy s dostupností lékařské péče. V českých nemocnicích chybí asi tisícovka lékařů. Problémy jsou hlavně tam, kde není v okolí žádná lékařská fakulta. Nemocnice v Ústeckém kraji proto například studentům medicíny zaplatily už 22 milionů za to, že k nim šli po dokončení školy alespoň na chvíli pracovat.

Vztah mezi pacientem a lékařem si ale lidé ve zdravotnictví chválí úplně nejvíc. Spokojení jsou i s kvalitou poskytované péče. Víc než polovina dotázaných k ní nemá větší výhrady. 

CVVM se otázce spokojenosti se zdravotní péčí věnuje od roku 2002. Pokles spokojenosti zaznamenal ústav po čtyřech letech růstu. Podle Milana Tučka ze sociologického ústavu CVVM se ale nedá říct, že se jedná o trend: „Uvidíme, jak se to vyvine. Často se nám stane, že výkyv je pouze jednorázový. Příští rok data mohou vypadat úplně jinak.“