Letmý náznak předjaří? Podle meteorologů mrazy poleví a závěje nepřijdou

Celodenní mrazy v novém týdnu poleví a denní teploty by měly nad nulou zůstávat až do konce února. Počítá s tím měsíční výhled počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Očekávat se podle všeho nedají ani přívaly nového sněhu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Wolfgang Thieme

Ještě v sobotu mrazivé počasí způsobovalo výrazné teplotní rozdíly; Zatímco na vrcholu Sněžky rtuť teploměru vystoupala za slunečného dopoledne čtyři stupně Celsia nad nulu, dole v Peci pod Sněžkou spadla 12 stupňů pod bod mrazu. Za výrazný teplotní rozdíl může inverze, která se dnes nad Čechami nacházela v nadmořské výšce kolem jednoho kilometru.

Mrazivo bylo i na Šumavě, kde stanice v Borových Ladech naměřila v deset ráno venkovní teplotu minus 14,2 stupně, v ranních hodinách bylo ještě o devět stupňů chladněji. A přestože hory v dohledných dnech zima ještě neopustí, střední a nižší polohy se mohou podle dlouhodobého meteorologického výhledu připravit na ústup celodenních mrazů – a podle všeho také na velice pozvolný příchod předjaří.

„Po studeném lednu se bude na našem území zvolna oteplovat a očekáváme, že první polovina února se bude teplotně pohybovat blízko hodnot běžných pro danou roční dobu. Druhá polovina období by měla být teplotně slabě nadprůměrná,“ uvedli meteorologové.

Nejmrazivější noc? Hned ta vstupní pro nový týden

Nejchladnější z celého čtyřtýdenního období by tak měl být hned nadcházející týden na přelomu ledna a února, ani ten se ale v historickém průměru nevychyluje z normálu. Denní teploty se mají až do pátku pohybovat kolem nuly nebo těsně nad ní, na konci pracovního týdne mají vystoupat nad nulu.

Nejstudenější noc nadcházejícího týdne přijde z neděle na pondělí, kdy teploty padnou k mínus deseti a při vyjasnění až k mínus dvanácti stupňům. Od poloviny ale bude v noci a ráno jen mezi nulou a mínus pěti. Poté se bude mírně oteplovat, ve zbývajících únorových týdnech mají maximální denní teploty oscilovat kolem pěti stupňů a ranní a noční minima zůstávat pár stupňů pod nulou.

Z hlediska srážek bude podle výhledu období od 30. ledna do 26. února podnormální a normální. Žádné sněhové přívaly meteorologové tedy neočekávají, naopak by měl podle nich pokračovat relativně sušší začátek roku 2017. Nejvyšší (třicetiprocentní) pravděpodobnost nadprůměrných srážek vidí výhled v týdnu od 6. do 12. února, stejnou pravděpodobnost mají v tomtéž týdnu ale i srážky podprůměrné.