Silně mrznout bude minimálně do poloviny příštího týdne. Česko navíc trápí smog

Mráz v Česku zatím nepoleví. V noci na pátek a na sobotu se mohou teploty dostat k minus 12 až minus 17 stupňům Celsia, ojediněle může být kolem 20 stupňů pod nulou. Lidé by neměli počítat ani s brzkým oteplením. Silně mrznout bude minimálně do poloviny příštího týdne. Mrazivé počasí může způsobovat problémy v průmyslu, energetice nebo v zásobování. Ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji také meteorologové vyhlásili smogovou situaci kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu. Od čtvrtečního večera platí i na Třinecku, v ostravské aglomeraci a Olomouckém kraji. 

Novohradské hory
Zdroj: Facebook Počasí ČT/ Marie Špilauerová

Ve všech zmíněných oblastech jsou stanice, kde dvanáctihodinový průměr koncentrací překročil hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů. Navíc není ve 24hodinovém výhledu předpokládán pokles hodnot. Právě v takovém případě vyhlašují meteorologové smogovou situaci.  

Lidé by proto měli omezit jízdu auty a přednostně využívat veřejnou dopravu. Meteorologové také doporučují zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s větší frekvencí dýchání. 

Podle ČHMÚ by také v brzké době mohl být vyhlášen i stav regulace, který znamená omezení pro některé průmyslové podniky. 

Výstraha před silným mrazem až do soboty 

Na desítkách míst v Česku klesla rtuť v noci na čtvrtek rekordně nízko. Největší mráz byl na šumavské Jezerní slati, a to minus 28,2 stupně. V Jizerských horách  v osadě Jizerka padaly teploty na -27,5 stupně, v Orlickém Záhoří na Rychnovsku pak teploty klesly na minus 25 stupňů.  

Teplotní rekordy byly v noci překonány na 31 ze 166 meteorologických stanic, které měří teploty déle než 20 let. Například ve Světlé Hoře na Bruntálsku nočních minus 22,7 stupně překonalo o jeden stupeň rekord z roku 1964. V Ústí nad Orlicí, kde se měří teploty už od roku 1922, padl rekord z roku 1940, když tam v noci naměřili minus 19,8 stupně.

Video Události
video

Mrazy podle meteorologů neskončí ani po víkendu

Mrazy podle meteorologů neskončí ani po víkendu

iReportér Jarda Fous: Dopolední výhled z rozhledny na Klínovci

Ani nižším polohám se však mrazivé počasí nevyhnulo. Hned na několika místech ležících pod úrovní 300 metrů nadmořské výšky klesla v noci teplota pod minus 20 stupňů, třeba v Lázních Bělohrad na Jičínsku bylo minus 21,5.

„Od Britských ostrovů až po Rumunsko zasahuje mohutná tlaková výše a ovlivňuje počasí i u nás,“ uvedli meteorologové. Jejich výstraha před silným mrazem platí pro celé Česko od čtvrtečních 19:00 do sobotních 10:00.

Vzhledem k očekávanému mrazu meteorologové doporučují, aby malé děti, nemocní nebo senioři omezili pohyb venku.

Při pobytu venku by se lidé měli chránit proti prochladnutí teplým oblečením ve více vrstvách, pohybem, teplými nápoji a jídlem. Naopak nedoporučují pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, čímž dochází k vyšším tepelným ztrátám.

V Jablonci nad Nisou platí už čtvrtý den kalamitní stav. Radnice ho v pondělí vyhlásila, protože nemohla zvládnout přívaly sněhu. Situace ve městě už se výrazně zlepšila, nákladní auta odvezla z ulic tuny sněhu, zprůchodnit se už podařilo 80 procent chodníků a vyčištěna je polovina parkovacích ploch na sídlištích. O ukončení kalamitního stavu bude krizový štáb rozhodovat v pátek ráno.