Svaz měst žádá Zemana, aby vetoval zákon o nadměrném zadlužování

Schválený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti je podle Svazu měst a obcí protiústavní a může ochromit fungování samospráv. Obrátí se proto na prezidenta Miloše Zemana se žádostí, aby zákon vetoval. Sněmovna v úterý předlohu schválila navzdory Senátu, který ji odmítl.

Zákon má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Města a obce si ovšem myslí, že nově schválená pravidla zasahují do jejich ústavních práv nakládat s majetkem a jsou v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv. „V podstatě trestají obce za špatné hospodaření státu,“ soudí předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Při zadluženosti vyšší než 60 procent průměru svých příjmů za poslední čtyři roky podle něj města a obce přijdou o pět procent ze sdílených daní. Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje.

„Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů,“ upozornil Lukl.

Babiš označil obavy svazu za nesmysl 

Zákon může podle zástupců samosprávy paralyzovat život a investice ve městech a obcích. I když se už krátce po schválení v parlamentu mluví o novele, bude potřeba absolvovat zdlouhavý a náročný legislativní proces.

Protidluhová opatření namířená proti obcím vadí i senátorům. Ti už dříve prohlásili, že pokud poslanci jejich veto přehlasují, obrátí se na Ústavní soud. Pro napadení zákona u soudu je zapotřebí podpisů alespoň 17 senátorů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že ministerstvo financí by mělo připravit novelu, která by na připomínky obcí reagovala. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale názor o neústavnosti nesdílí a obavy z ohrožení hospodaření obcí označil za nesmysl. „Novela není podle mého názoru potřebná, ale jsme otevření diskusi,“ dodal.