Soud prodloužil vazbu Čechovi, který se prý chtěl přidat k Islámskému státu

Plzeňský krajský soud nechal ve vazbě mladého Západočecha ze Spáleného Poříčí, který se podle žalobce chtěl přidat k fanatickým sunnitům ze samozvaného Islámského státu. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné, obžalovaný mladík se vzdal práva na stížnost. Vlastní proces je naplánovaný od 8. do 10. února.

Vlajka Islámského státu
Zdroj: ČTK/ZUMA/Dabiq

Mladého muže ze západních Čech, který se měl chtít přidat do šiků islámských fanatiků, měli loni v lednu zadržet na mezinárodním letišti v Turecku. U sebe měl letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k islamistům. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Česká policie mladíka zpočátku vyšetřovala na svobodě kvůli pokusu o účast na organizované skupině. Později kriminalisté klasifikaci zpřísnili a začali ho stíhat kvůli teroristickému útoku ve fázi přípravy. Soud pak muže poslal do vazby, v níž je od 20. července. Obžalobu podalo krajské státní zastupitelství 22. prosince a podrobnosti z ní nejsou známy. Muži hrozí 12 až 20 let vězení nebo až výjimečný trest, který zahrnuje i doživotní vězení.

Mladík je již řadu měsíců ve vazbě, soud musel podle zákona rozhodnout o dalším trvání vazby do 30 dnů od podání obžaloby. Učinil tak nyní v neveřejném jednání s argumentem, že nadále trvají vazební důvody, a to obava, že by mohl obžalovaný utéci nebo se skrývat, nebo že by mohl dokončit trestný čin. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné, neboť muž se na místě vzdal práva na stížnost.