Nové zastavovací pásy pomáhají policii dva roky, naposledy ukončily honičku na D4

Nové zastavovací pásy, které před dvěma lety nahradily jejich méně bezpečnou variantu, používá policie proti ujíždějícím autům stále častěji. Jedno pronásledování takhle policisté ukončili i v noci na úterý na dálnici D4. Hlídka v hlavním městě si všimla auta, které je evidováno jako kradené. V listopadu si je někdo půjčil v půjčovně, ale už ho nevrátil. Řidiče policie sledovala až k Příbrami, kde se jí díky pásům auto podařilo zastavit.

Video Události
video

Události: Policie při honičce použila zastavovací pásy

Čtyřčlennou posádku ujíždějícího auta policisté z centra Prahy pronásledovali asi padesát kilometrů. „Ujíždělo vysokou rychlostí, až 200 kilometrů v hodině, nereagovalo na výzvy a bylo rozhodnuto, že k zastavení budou použity zastavovací pásy,“ popsala mluvčí příbramské policie Monika Schidlová.

V takovém případě je jeden z policistů ukrytý za služebním autem s pásem a druhý se k místu snaží dostat ujíždějícího řidiče. „U zastavovacího pásu bylo služební vozidlo se zapnutými výstražnými světly a nápisem STOP. Na tuto výzvu řidič opět nereagoval a přes pás přejel,“ podotkla Schidlová.

Řidič pak ujel ještě asi dva kilometry. Jeho cesta skončila na rozestavěné části dálnice D4 u Příbrami. Policie zjistila, že měl zákaz řízení. Test na drogy odmítl.

Policii zastavovací pásy pomohly už v desítkách případů

Nové pásy s hroty mají policisté ve výbavě zhruba dva roky. Loni je pak například v Plzeňském kraji museli použít třikrát, ve Středočeském dvakrát. „Policie České republiky eviduje v použití zastavovacích pásů mírný nárůst. Jen v roce 2015 jsme tento pás použili 66krát,“ podotkla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Oproti starším zastavovacím pásům jsou ty nové vytvořeny tak, aby se pneumatiky vypouštěly postupně a auto například ve vysoké rychlosti nedostalo smyk.