Policie vyšetřuje pád střechy v České Třebové jako obecné ohrožení z nedbalosti

Policie vyšetřuje pád střechy v České Třebové jako obecné ohrožení z nedbalosti, zjistila Česká televize. „Trestní sazba je u tohoto přečinu až osm let vězení,“ uvedla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková. Konstrukce spadla v sobotu večer během florbalového turnaje, všem osmi desítkám lidí se podařilo utéct, dva z nich se na útěku lehce zranili.

Video Události
video

Události: Pád střechy haly vyšetřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti

Zřícenou střechu zkoumá soudní znalec. Podle Vilímkové bude nutné odklidit části trosek, aby se statik mohl dostat do všech prostor budovy. Na místě bude pracovat zřejmě několik dní, vlastní posudek vyhotoví v následujících měsících.

Poškozenou halu zatím hlídá policie. Po ukončení prohlídky znalcem budovu předá Pardubickému kraji, který jako majitel zabezpečí ostrahu sám.

Halu stavěla stavební firma Profistav Litomyšl. Podle projektanta stavby Tomáše Friše není jasné, proč se střecha zřítila. Konstrukce byla udělaná z dřevěných vazníků, což je podle něj běžný způsob výstavby. Na střeše haly leželo před zhroucením střechy zhruba 25 centimetrů sněhu, Friš se nedomnívá, že by to byla příčina neštěstí.

Pardubický kraj vybudoval novou halu nákladem 58 milionů korun, slavnostní otevření bylo plánováno na neděli. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí, původní tělocvična již byla zastaralá.

Výše škody zatím nebyla stanovena. Pardubický kraj si podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) nechá zpracovat vlastní nezávislé posouzení celé stavby od projektové dokumentace až po kolaudaci budovy. To zároveň stanoví, zda je stávající projekt použitelný pro reklamaci a dostavbu nebo zda je třeba provést úpravy kvůli bezpečnosti. Krajním řešením by mohla být demolice objektu a výstavba nového.