Bezpečnostní prověrku musí mít nově více lidí pracujících v jaderných elektrárnách

Od začátku roku platí nový atomový zákon, a tak se rozšiřuje počet těch, kteří musejí mít při práci v jaderné energetice bezpečnostní prověrku. Týká se to zhruba dalších tří tisíc lidí. Zároveň má zákon zjednodušit výběr místa pro eventuální nové bloky i jejich uvedení do provozu. Samotnou výstavbu však zřejmě neurychlí.

Video Události
video

Události ČT: Bezpečnostní prověrky čekají další zhruba tři tisíce lidí v jaderné energetice

Dosud museli mít bezpečnostní prověrku v Jaderné elektrárně Temelín dvě stovky lidí. Hlavně ti, kteří řídí provoz elektrárny a manipulují s jaderným palivem. Teď jich bude pětkrát víc.

Jedni z prvních, kterých se rozšíření povinnosti mít prověrku týká, jsou i temelínští hasiči. Osmdesát jejich členů má přístup do všech míst v areálu, včetně těch nejstřeženějších, jako je třeba reaktor nebo sklad jaderného paliva. „Činnost hasičů na elektrárně je hlavně o prevenci, je to třeba kontrola práce, když se někde svařuje,“ podotýká velitel směny hasičů Lumír Malý.

Mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták přiblížil, že první žádosti na Národní bezpečnostní úřad odejdou během února.

Zákon však doléhá i na externí dodavatele. Na získání dokladu o bezpečnostní způsobilosti mají čas do konce roku 2019.

Zákon ovlivní i nové bloky

„Nový atomový zákon nesporně pomůže výstavbě nových bloků, neboť nové bloky by měly mít bezpečnější technologii,“ doplňuje mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Radek Pokorník.

Právě s výstavbou nových bloků má Česko asi tříleté zpoždění. Ty stávající v Temelíně a Dukovanech totiž bude potřeba nahradit kolem roku 2035. Předpokládaná životnost jaderných elektráren je zhruba padesát let.

„V etapě přípravy tendru ještě nejsme. Vedeme konzultační jednání s potenciálními dodavateli,“ přiblížil vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller. Jde o šest zahraničních firem. Druhé kolo jednání s nimi vláda zahájí 26. ledna.