Ebola, SARS, anthrax? V Česku je na ně připraveno Centrum biologické ochrany

Vojenské Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží od nového roku i civilním potřebám. Ve speciální infekční nemocnici se mají léčit lidé nakažení smrtelnými nemocemi, jako je anthrax, SARS nebo ebola.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Všichni zaměstnanci zařízení, včetně uklízeček, musí nosit ochranné skafandry. Ty se dají kdykoli připojit na potrubí s čerstvým vzduchem. „Přetlak vytváří bariéru mezi námi a okolním prostředím. Nezbytné je to také pro dýchání a pocit tepelné pohody,“ vysvětlil kapitán Rudolf Beňo, lékař z Centra biologické ochrany.

V obleku mohou pracovníci podle předpisu hygieniků zůstat nejdéle dvě hodiny, poté musí projít ještě zhruba čtvrthodinovou dekontaminací. Personál se po nemocnici v Těchoníně pohybuje minimálně po dvojicích – kvůli vzájemnému dohledu a pomoci. „Jeden se potřebuje napít, druhý něco podat, musí proběhnout výměna rukavic, nedejbože kdyby došlo k porušení ochranných pomůcek,“ vyjmenoval hlavní lékař, podplukovník Aleš Rybka některé z důvodů, proč tamní personál nemůže pracovat samostatně.

Z Antarktidy do Těchonína 

Rybka pracuje v infekční nemocnici deset let, stejně jako jeho kolegyně, vedoucí sestra Iveta Koclířová. Oba také sloužili jako zdravotníci v operaci BLED, na slovinsko-rakouských hranicích pomáhali zvládnout migrační krizi. Rybka navíc strávil jeden rok v Antarktidě, kde pracoval pro NASA a Evropskou kosmickou agenturu. „Antarktida je ideální prostor pro zdravotnický výzkum z pohledu dlouhých letů do vesmíru, lze zde zkoumat izolaci nebo efekt tmy na osoby,“ upřesnil.

Video Události
video

Centrum biologické ochrany je připraveno na epidemie

V Těchoníně mají pro případ nebezpečné infekční epidemie v Česku vyhrazena dvě oddělení pro 28 pacientů. „Z okolních zemí nic takového nemá Rakousko ani Polsko, Slovensko má dvě provizorní lůžka v nemocnici Na Kramároch a Pobaltské země měly zájem o spolupráci,“ upozorňuje ředitel Centra biologické ochrany Michal Kroča na důležitost zařízení.

Centrum funguje od roku 2009, zatím nemuselo řešit žádnou rozsáhlou epidemii, slouží tak především jako zdravotnická pojistka.