Poslanci schválili zvýšení slev na děti. Navržené úpravy EET neprošly ani Babišovi, ani lidovcům

Sněmovna schválila vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na druhé, třetí a další dítě. Poslanci v něm zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Zamítli i opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb. Neprošly ani návrhy pravice na snížení sazeb daně z přidané hodnoty nebo na zrušení solidární přirážky daně z příjmů.

Video Události
video

Události: Daňové změny

Schválená změna zákona zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 korun na 19 404 ročně, na třetí a další dítě o 3600 korun na 24 204 ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13 404 korun ročně.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl v pořadu Devadesátka ČT24, že tyto slevy směřují na všechny rodiče, kteří poctivě pracují. „V okamžiku, kdy sleva jde do záporu, je tam daňový bonus, takže tato podpora se projeví pro všechny příjmové kategorie rodičů,“ řekl.

Jeho strana to vidí jako nesmysluplnější nástroj, na rozdíl třeba od systému dávek, který prosazuje sociální demokracie. „Podporujeme ty, kteří legálně pracují a nemají děti jako svůj zdroj obživy, zdroj svých příjmů,“ řekl Jurečka. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka

premiér (ČSSD)

„Jsem rád, že vládní daňový balíček prošel ve sněmovně a to ještě silnější než ústavní většinou. Je to zejména dobrá zprava pro rodiny s více dětmi. Daňovým balíčkem také vracíme živnostníkům, kteří využívají daňový paušál, možnost uplatnit slevu na dani na děti a na manželku. Tyto změny jsou důležitou součástí přátelské rodinné politiky, kterou se snažíme ve vládě prosazovat.“

Bohuslav Sobotka

premiér (ČSSD)

Daňový balík musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. V účinnost má vstoupit k 1. dubnu. Vyšší slevy na děti bude možné uplatnit zpětně od počátku roku. Některé další změny budou použitelné až od ledna 2018, uvedlo bez dalších podrobností ministerstvo financí.

 

Video 90’ ČT24 - Jak zacházet s agresory a útočníky
video

Jurečka k daňovým slevám a (ne)změnám v EET

Pro schválení hlasovalo 128 poslanců, kromě vládní koalice pro něj zvedli ruku poslanci z klubu Úsvitu a komunisté. Poslanci TOP 09 a ODS hlasovali proti.

Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní.

Povinnost evidovat v rámci EET i platby za zboží zaplacené kartou znamená pro e-shopy často velké technické komplikace. „Nyní tedy musíme vyřešit nejen ve spolupráci se státní správou, jak postupovat při evidenci tržeb u on-line platebních metod v praxi. Pro e-shopy se jedná o velké technické komplikace, v některých případech až neřešitelné,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Neschválením výjimek poslanci podle zakladatele pokladního systému Septim.cz Zbyňka Švece hodili část podnikatelů doslova přes palubu. Očekává proto v nejbližších dnech chaos, ale i ukončení činnosti některých z nich. „Např. e-shopy totiž nejsou schopny z technického hlediska některým částem zákona dostát a pro drobné živnostníky to jednoduše kvůli nízkým obratům vůbec nedává smysl,“ uvedl Švec.

Elektronická evidence tržeb
Zdroj: René Fluger
Autor: ČTK

Se svými návrhy změn v EET neuspěli ani vládní lidovci. Šlo například o výjimku pro podnikatele s ročními příjmy do 414 tisíc korun a podnikatele, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost a měsíčně nevykážou zisk vyšší než 5401 korun. Lidovci kromě toho navrhovali vyjmout z působnosti zákona o EET prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají nejméně tři čtvrtiny své produkce. Sněmovní většina zamítla i návrhy pravice na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) mrzí, že změny navržené lidovci neupěly. Strana je nicméně bude prosazovat i dál v tomto, nebo příštím volebním období, uvedl ministr. Výsledek hlasování o daňovém balíku, během něhož se na návrhy ohledně EET dostalo, jinak považuje za dobrý kompromis. 

Lidovci tak budou podle Jurečky možná ještě před podzimními volbami do sněmovny znovu navrhovat změny. „Aby EET byla skutečně racionální,“ řekl. Smysl podle něj nemá evidence tam, kde se kvůli slevě na poplatníka a využití paušálů žádná daň nevybere. „A pouze to tam implementujeme a toho člověka podnikatele to zatěžuje,“ uvedl.

Snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků prošlo

Poslanci naopak schválili návrh rozpočtového výboru na snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

Paušály se dají ale využít jen u příjmů do dvou milionů korun, výbor nyní doporučil snížit tento limit na jeden milion. Procentní sazby paušálů se nemění. Sněmovna současně s tím schválila, aby živnostníci, kteří tyto paušály využívají, směli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

Poslanci také schválili rozšíření možnosti pro živnostníky, aby jim daň z příjmů stanovil finanční úřad paušální částkou. Nově se může vztahovat i na živnostníky se zaměstnanci nebo na ty, co podnikají při zaměstnání. Podle dřívějších vyjádření ministerstva financí využívalo paušální daň v tuzemsku nejvýše 50 živnostníků. Podle Babiše má tak změna zákona tento nástroj zatraktivnit.

Neprošly návrhy opozičních stran ODS a TOP 09 na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky, kterou platí lidé s příjmy zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně. Sněmovna zamítla i návrhy pravice na zavedení pouze dvou sazeb DPH místo nynějších tří. Stejně tak dopadly i pravicové návrhy na snížení sazeb daně na 19 a deset procent nebo na 20 a deset procent.