Tuhý mráz sedl na Česko, do večera ale bude nad nulou a začne sněžit

Nejnižší teploty hluboko pod minus dvaceti stupni Celsia a nejvyšší kolem minus sedmi. Noc na středu přinesla velmi tuhé mrazy. Už během dne se ale situace zásadně změní. Od západu se začne oteplovat, na některých místech bude i nad nulou a budou padat smíšené srážky. Na Liberecku může napadnout až půl metru sněhu. Protože je země prochladlá, může se večer tvořit ledovka. Navíc fouká, řidiči se proto můžou setkat se sněhovými jazyky nebo i závějemi. V 18:00 proto policie opět zavře pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu do Harrachova, o hodinu později i silnici 13 přes Frýdlant.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Udeřily mrazy. Praskají potrubí a roste ledopád

Meteorologové kvůli očekávanému sněžení a zesilujícímu větru varovali před sněhovými jazyky. Výstraha platí pro téměř celé území Česka do čtvrtečního poledne. Sněžení přijde večer od severozápadu. Do rána napadne v nižších polohách kolem pěti centimetrů a na horách deset až 30 centimetrů nového sněhu. V noci na čtvrtek budou v nižších polohách v Čechách srážky přecházet místy ve smíšené nebo mrznoucí s tvorbou ledovky.

Výstraha před sněhovými jazyky platí pro Ústecký kraj od středečních 11:00, pro Prahu, střední a západní Čechy od 15:00 a pro většinu zbytku Česka od 18:00. Na jižní Moravě se varování vztahuje jen na Blanensko. Výstrahu před ledovkou meteorologové vydali pro Čechy od středečních 18:00 do čtvrtečních 10:00. Před novou sněhovou pokrývkou varovali na období od 18:00 do čtvrtečních 9:00 pro Vysočinu a Zlínský, Jihomoravský a Olomoucký kraj.

Česko v noci na středu zasáhl tuhý mráz. Nejchladněji bylo na Rokytské slati na Šumavě. Teplota klesla až na -27,5 stupně Celsia. Ani zdaleka to ale není historický rekord, i letos již bylo chladněji. Podobně nízké teploty ovšem byly i na dalších místech, a to i v rámci Jihočeského kraje. Například v Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku meteorologové zaznamenali -25,9 stupně Celsia.

Pod minus dvaceti stupni bylo i na severovýchodě Čech, zejména na Broumovsku. V Královéhradeckém kraji jsou na některých místech dobře patrné důsledky tak silných mrazů. Na chemicky neošetřovaných silnicích leží vrstva ujetého a zledovatělého sněhu a na řadě silnic třetí třídy na Královéhradecku a Jičínsku jsou i ledové plotny.

Na Liberecku může napadnout až půl metru sněhu 

Před námrazou varují silničáři v sousedním Libereckém kraji. Řidiči se s ní mohou utkat i na silnici pro motorová vozidla I/35 mezi Libercem a Turnovem. V kraji fouká silný vítr, který by přes den měl zesilovat až na 90 km/h. Znamená to, že se řidiči mohou setkat se sněhovými jazyky a na horách i se závějemi. 

Večer navíc začne v Libereckém kraji sněžit. „Podle předpovědi by mělo připadnout až půl metru sněhu. V kombinaci s větrem ho může být místy ještě více,“ uvedl ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén. Silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova bude proto pro nákladní vozy s výjimkou autobusů od středečních 18:00 uzavřena. Znovu se otevře zřejmě až v pátek.

Od 19:00 nebude pro kamiony průjezdná ani silnice 13 v úseku Mníšek - Dětřichov. Řidiči mohou jako objízdnou trasu využít hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na silnici I/35.

Velmi podobná je situace v Kraji Vysočina. Sněhové jazyky, mlha a nárazový vítr zkomplikovaly ranní dopravu zejména na Žďársku. Na Havlíčkobrodsku jsou místy ve vrstvě sněhu vyjeté koleje. 

Na dvou meteorologických stanicích na Vysočině byly naměřeny i teplotní rekordy. Největší mráz byl ve Vatíně na Žďársku, a to minus 16,4 stupně Celsia. V Košeticích na Pelhřimovsku meteorologové naměřili minus 15,7 stupně. 

Výstraha na silný mráz platila pro většinu republiky s výjimkou oblasti na severozápadě Čech. Nejdůraznější varování platilo do 10:00 pro Moravskoslezský kraj, kde ale přitom nebylo v noci nejchladněji. Naopak Jeseníky patřily k místům, kde bylo nejtepleji, stále však šlo o teploty hluboko pod bodem mrazu. V regionu však platí ještě jedna výstraha. V aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek platí regulace kvůli obzvláště intenzivnímu smogu. 

Ve Zlínském kraji padl po mrazivé noci teplotní rekord. Ve Štítné nad Vláří meteorologové naměřili minus 23,5 stupně, rekord z roku 2009 byl minus 21 stupňů.

Ačkoli byla noc velmi mrazivá a ráno jakbysmet, během dne se začne oteplovat. Od západu přijde frontální oblačnost a s ní sněžení. Teploty by měly vystoupat k nule, v Čechách někde i nad ni. V tom případě nebude sněžit, ale budou padat smíšené srážky, které však budou na prochladlé zemi namrzat. V takovém případě se může ojediněle vytvořit ledovka.