Veterináři utratili chov drůbeže v Brodě nad Dyjí napadený ptačí chřipkou

Veterináři během neděle utratili menší chov slepic a perliček společnosti Vinofrukt v Brodě nad Dyjí, celkem asi 140 kusů ptáků. V sobotu se totiž potvrdilo, že v něm uhynula některá zvířata na ptačí chřipku. Stejně jako v Ivančicích a Moravském Krumlově tak vznikne v okolí tří kilometrů ochranné pásmo a v okruhu deseti kilometrů pásmo dozorové s různými omezeními. V sobotu se navíc potvrdilo první ohnisko i ve středních Čechách.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

V Brodě nad Dyjí nešlo o tak rozsáhlý zásah, k plošnému utracení všech chovů v ochranném pásmu by veterináři přistoupili až v případě, že by se v blízkosti objevilo další ohnisko.

Tak se tomu stalo v Ivančicích, kde se našla dvě ohniska, a v nedalekém Moravském Krumlově bylo třetí. Navíc v Ivančicích uhynuly zhruba dvě desítky volně žijících labutí.

Po zásahu v Brodě nad Dyjí pak pokračovali veterináři společně s hasiči v plánovaném plošném utrácení chovů v Ivančicích. Během pátku a soboty se jim podařilo utratit chovy až na pár výjimek v Moravském Krumlově v ochranném pásmu.

V pondělí budou následovat Oslavany, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Jde řádově o stovky kusů, lidé doma chovají obvykle jen deset až dvacet kusů drůbeže. 

/*json*/{"map":{"lat":49.09198922406679,"lng":16.333327613183666,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ve Středočeském kraji musí veterináři utratit i pštrosy nebo pávy    

Ptačí chřipka se v Česku potvrdila zatím v pěti uzavřených chovech. První tři ohniska se objevila tento týden, dvě v Ivančicích a jedno v Moravském Krumlově. V sobotu přibyl Brod nad Dyjí a Lázně Toušeň ve středočeském okrese Praha-východ

Tam začne likvidace chovu zasaženého ptačí chřipkou v pondělí. Testy potvrdily, že se tam u uhynulé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8. Veterináři budou muset ve středočeské obci utratit přibližně tisíc ptáků různých druhů z jednoho chovu, v neděli je sčítali a je třeba zpracovat přesnou evidenci.

Jde hlavně o husy a slepice. „Pak také zhruba devět pštrosů a několik pávů,“ uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Zlikvidováni by měli být v pondělí v dopoledních hodinách. S utrácením pomohou také hasiči. Utracená zvířata pak odveze kafilerní společnost, řekl novinářům ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný po nedělním jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje. 

Video Události
video

V pondělí začne likvidace chovu ve středních Čechách

V pondělí začne likvidace chovu ve středních Čechách

Brífink po jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje k ptačí chřipce

Ptačí chřipka se do Česka vrátila po deseti letech. Veterináři očekávali, že se objeví i u nás, protože už se projevila v řadě evropských států včetně našich sousedů.

Virus je na člověka přenositelný jen zcela výjimečně, aktuálně se vyskytuje typ H5N8, u kterého se ještě přenos na žádného savce neprokázal. Nejvíce vnímaví vůči němu jsou vodní a hrabaví ptáci.