Zákaz kouření v restauracích „schválit a neměnit“, doporučil senátní výbor

Protikuřácký zákon by měl Senát schválit podle doporučení výboru pro veřejnou správu beze změn. Přestože hlasování o něm bylo těsné. Předlohu, která zavede zejména úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních, projednají ještě zdravotnický a ústavně-právní výbor. Horní komora se bude normou zabývat na schůzi za dva týdny.

Video Události
video

Události: Senátní výbor pro veřejnou správu doporučil Senátu schválit protikuřácký zákon beze změn

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) zdůraznil, že norma má chránit zejména děti a mladistvé a také zaměstnance v pohostinství. Naopak například podle zpravodaje Ivo Valenty (za Stranu soukromníků) nepřiměřeně zasahuje do soukromého vlastnictví.

„Stát nemá právo zasahovat do soukromého vlastnictví – do hospod, restaurací. Každý by si měl sám rozhodnout,“ řekl Valenta.

Předseda klubu ODS Miloš Vystrčil uvedl, že by se mělo jít cestou výchovy příkladem, nikoli příkazem. Upozornil také, že zákazy kouření porušují i někteří ústavní činitelé, včetně prezidenta Miloše Zemana. Jan Horník (STAN) se zase obává rušení nočního klidu před restauracemi a nepořádku z nedopalků.

Města prý s takovou variantou počítají a hluku se neobávají. „My máme vyhlášku jednoznačnou. V době letního času, před víkendem a o víkendu je posunutý noční klid na 11 hod a to nám umožňuje to léto přežít v pohodě,“ míní Jaroslav Kubera (ODS).

Stížnosti nepředpokládá ani předseda senátorského klubu Petr Vícha (ČSSD). „Lepší, když budou kouřit venku než v té hospodě. Já si myslím, že lidé budou tolerantní,“ řekl.

Normu ve výboru podpořilo ve sněmovním znění šest z jedenácti přítomných členů, dva byli proti a tři se hlasování zdrželi. Výbor už nerozhodoval o úpravách navrhovaných Valentou. Ten by restauratérům například umožnil zřizovat kuřárny bez obsluhy a zrušil by zákaz prodeje alkoholu lidem, kteří už jsou jím zjevně ovlivněni nebo u nichž by bylo možné předpokládat, že následně budou třeba řídit automobil.

„Hospodský nemůže předvídat následné chování zákazníka,“ tvrdí Valenta, jenž by navíc chtěl odložit účinnost normy z konce letošního května na začátek příštího roku. 

Senátorka Renata Chmelová, která byla jedním z hostů pořadu Události, komentáře, ale uvedla, že tento zákaz platí již 11 let, tudíž jeho přítomnost v zákonu nepřináší žádnou změnu. 

Chmelová také připomněla, že zákon má především chránit zdraví. „O tomto zákonu se mluví jako o protikuřáckém. Jako kdyby měl něco proti kuřákům. Správně se ale jmenuje zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek,“ vysvětlila. 

Zákaz kouření v Evropské unii
Zdroj: ČT24