Přibývá těhotných žen s diagnostikovanou rakovinou prsu. Řada z nich ale může podstoupit léčbu a dítě donosit

Rakovinu prsu zjistí lékaři v České republice asi u 35 těhotných žen ročně. Přestože jsou nádory v těhotenství vzácné, postupně se množství jejich výskytu zvyšuje. Zřejmě i kvůli stárnutí žen, které se pro mateřství rozhodnou. Lékaři ale nastávajícím matkám s takovou diagnózou většinou mohou nabídnout léčbu, která nenarozené dítě neohrozí.

Video Události
video

Vybrané druhy chemoterapie mohou pacientky dostávat ve 2. a 3. trimestru

„My můžeme léčit pacientku velmi úspěšně, aniž bychom poškodili dítě. Můžeme operovat, pacientky můžeme léčit chemoterapií,“ uvedla zástupkyně přednosty Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petra Tesařová.

Vybrané druhy chemoterapie mohou pacientky dostávat ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Léčbu lékaři upravují tak, aby mohl porod proběhnout přirozenou cestou.

„Snažíme se tu léčbu koncipovat tak, aby porod proběhl přirozeně, pakliže je to možné a není tam porodnická indikace k ukončení císařským řezem. Protože pro ty ženy je to významně šetrnější,“ vysvětlil primář Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK David Pavlišta.

Odhalit rakovinu prsu v těhotenství je v některých případech složité. Podle přednosty Radiodiagnostické kliniky VFN a 1. LF UK Jana Daneše ženy nádor často přehlíží v domnění, že se jedná pouze o hormonální změny.

„Ale když je to prso nějaké tuhé, tak je vždycky lepší provést vyšetření, byť s negativním výsledkem, než něco prošvihnout,“ dodal Daneš.

Lékaři u takových žen vyšetřují ultrazvukem, v případě nejistoty ale může pomoci i mamograf. Při něm se dítě zastíní, aby mu záření neuškodilo.