Úklid po silvestru vyjde Prahu na milion, ostatní města počítají jen s několika tisíci

Úklid pražských ulic po silvestrovských oslavách vyjde asi na jeden milion korun. Podílet se na něm bude šestkrát více pracovníků než v běžné dny roku. Oproti běžným dnům vyrazí do ulic 120 uklízečů, z centra odvezou kolem 50 tun odpadu. Další česká města zaplatí ve srovnání za úklid zlomek a také úklidové čety budou výrazně méně posíleny.

Silvestrovské oslavy v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Novoroční úklid začne, stejně jako v loňském roce, již ve 3 hodiny ráno strojním úklidem horní části Václavského náměstí. Ruční úklid bude zahájen v obvyklém čase, tedy od 5 hodin. Automobily se vrátí do centra kolem osmé hodiny,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Od brzkých ranních hodin se budou úklidové čety pohybovat i v dalších městech. Například v Olomouci začne úklid také ve 3 ráno a město za něj zaplatí 17 až 20 tisíc. Náklady kolem 40 tisíc odhaduje Plzeň, kde úklid začne v 5 hodin. V Brně vyjde úklid centra, kde probíhá hlavní část oficiálních oslav, asi na 80 tisíc. Zlín zaplatí nad rámec běžného čištění města zhruba 10 tisíc.

Náklady jsou ale ve většině měst několik let zhruba beze změn. Oproti předchozím rokům je předpokládá vyšší jenom Liberec. „Vzhledem k tomu, že městský ohňostroj pro letošní rok nebude, lidé budou nekoordinovaně odpalovat rachejtle v podstatě kdekoliv a tím se nepořádek decentralizuje,“ vysvětluje Petr Malaník z libereckých Technických služeb.

Technické služby a úklidové firmy chystají kvůli většímu počtu odpadků posílit i počty pracovníků v ulicích. V Brně to bude oproti běžným směnám asi 15 pracovníků navíc. Olomouc nasadí místo čtyř asi 20 lidí. Ve Zlíně zajistí úklid města podle potřeby dva až pět pracovníků. V Liberci bude směna na základě zkušeností z předchozích let zdvojnásobena. Naopak třeba Jihlava vyšle běžný počet pracovníků.

Ve všech městech se zaměří hlavně na střepy z rozbitých lahví a stopy po odpalování zábavní pyrotechniky. Uklízet budou i okolí restaurací a zastávek MHD.