Rybí polévka, ryba, Rybovka. Štědrý den láká na náměstí i do kostelů

Ačkoli vánoční svátky začnou až o půlnoci, již se Štědrým dnem se pojí řada tradic. Ty první přinese již poledne, kdy se na náměstích v mnoha městech bude rozdávat rybí polévka. Během dne se také objeví v kostelích betlémy a vše završí půlnoční mše. Ty mívají mnohem vyšší návštěvnost než běžné obřady.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12: Štědrý den tradičně provázejí charitativní akce

Konec čekání na příchod Spasitele, poslední čokoláda z adventního kalendáře, čekání na dárky. Každý vnímá Štědrý den trochu jinak, mnoho tradic je ale společných. Jednou z nich je rozdávání polévky na náměstích.

V Praze obvykle nabízejí polévku kolemjdoucím starostové. Primátorka Adriana Krnáčová již před polednem začala polévku rozlévat na Staroměstském náměstí, slíbila 2000 porcí podle receptu s koňakem a karamelem. Po poledni pochválila průběh. „Lidé si chodí pro nášup, takže je polévka asi dobrá a zájem je velký,“ podotkla. 

Starostové pražských městských částí potom nalévají polévku na Václavském náměstí, na Kampě, před nákupním centrem v Edenu nebo na náměstí OSN ve Vysočanech.

Mimo Prahu je možné zajít na rybí polévku na náměstí například v Boskovicích či Letovicích. V mnoha městech ale byla polévka již v minulých dnech. V Plzni potom primátor Martin Zrzavecký usedl ke společnému obědu s bezdomovci na plzeňském biskupství. „Už to považuji za tradici, to je dobrá role primátora, kdy může vzít svoji rodinu a přijít mezi lidi, kteří potřebují naši pomoc – sociálně slabí, lidé bez domova. Když už nic jiného, můžeme jim přinést pár dárků a popřát jim krásné Vánoce,“ uvedl.

Pro vánoční polévku, ale i betlémské světlo přicházeli lidé na náměstí v Letovicích

Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Dárky rozdávají studenti i motorkáři

Jídlo ale nerozdávají jen starostové. Každý je může na Štědrý den darovat potřebným. Akci Vánoce společně pořádá hnutí Studenti pomáhají. Stánky rozmístí v Praze – na náměstí Jiřího z Poděbrad, Strossmayerově náměstí a ve Vrchlického sadech. „Budeme (jídlo) distribuovat nejen lidem bez domova, ale všem, kdo si pro něj přijdou a budou chtít strávit sváteční den s lidmi, kteří je nemají s kým trávit. Naším cílem je zviditelnit často tabuizovaná témata bezdomovectví, chudoby, samoty, plýtvání jídlem a sociálního bydlení,“ uvedli organizátoři.

Vánoční dárky se rozhodli rozdat také brněnští motorkáři. Zamíří s nimi do dvou dětských domovů. Na setkání u hlavního nádraží jich dorazily desítky, aby kolem jedné odpoledne vyrazili s dárky za dětmi. Akci však zkomplikovalo počasí. Teploty kolem nuly a namrzající mlha jízdě na motocyklu nepřejí. Motorkářů tedy dorazilo méně než loni, kdy jich s dárky vyrazilo asi 160.

Po večeři a setkání u stromečku ještě řada lidí vyrazí do ulic na půlnoční mše. Na začátek Vánoc se kostely plní mnohem více než po zbytek roku. Pro duchovní tak jsou sváteční dny jedny z nejnáročnějších z celého roku. Za neobvyklou návštěvnost půlnočních mší jsou však vděční.

„Hovoří se o ateistickém národě, ale myslím, že nejsme ateistický národ. Lidé mají svoji víru a hned ji neztotožňují s církví, to ještě neznamená, že jsou ateisté. Že přijdou na půlnoční, ukazuje, že se hlásí k hodnotám svých předků,“ vysvětlil starokatolický táborského kostela sv. Filipa a Jakuba Alois Sassmann.

Půlnoční mše v kostele Nejsvětějšího srdce Páně

Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Vánoce budou letos oproti minulým rokům výjimečné tím, že je nepoznamená nákupní horečka. Zatímco dříve již na svatého Štěpána začínaly výprodeje, letos podle zákona musí mít velké obchody zavřeno celé Vánoce. Nakupovat nebude možné po poledni na Štědrý den ani 25. a 26. prosince.