V Česku hrozí chřipková epidemie. Nejvíce nemocných je na Moravě

Česká republika je na prahu epidemie chřipky. Nejvíce zasaženy jsou Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde je hlášeno víc než 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Některé nemocnice mohou dočasně omezovat návštěvy, varovala hlavní hygienička. Dodala, že plošná opatření zatím nejsou zapotřebí.

Video Rozhovor s lékařkou o chřipce
video

Primářka Roháčová: Letošní epidemie by mohla být výrazná

V posledních dvou týdnech výrazně stoupl počet případů onemocnění chřipkou typu A/H3. „V tuto chvíli hodnotíme situaci v ČR jako nastupující epidemii chřipky,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

O epidemii se mluví, pokud počet nemocných přesáhne 1600 až 1700 případů na 100 tisíc obyvatel. V Olomouckém kraji je nyní hlášeno přes 1800 případů a v Moravskoslezském více než 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. V dalších 11 krajích včetně Prahy se přepočtený počet nemocných pohybuje mezi 1000 a 1500 případy, nejnižší je v Karlovarském kraji.
„Tato situace zatím nevyžaduje žádná mimořádná plošná opatření, ale jednotlivé nemocnice mají právo rozhodnout o dočasném omezení návštěv dle lokálního výskytu. Toto je na zvážení vedení zdravotnických zařízení,“ doplnila Gottvaldová.

Letos by epidemie mohla být výrazná

„Chřipka v našich podmínkách obvykle začíná spíše v lednu či únoru,“ upozornila primářka kliniky infekčních nemocí Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová, že epidemie tento rok začíná poměrně brzo. Zároveň soudí, že vánoční prázdniny a dovolené by mohly nástup nákaz oddálit.

„Myslíme si, že letošní epidemie by mohla být skutečně výrazná. Kdo není očkován, má nejvyšší čas, jestli už není pozdě,“ doplnila Roháčová s tím, že doporučuje sehnat si očkovací látku.