Ambasadorem v Paříži se stane Zaorálkův ex-náměstek Drulák

Bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák se stane novým českým velvyslancem ve Francii. Personálním přeobsazením projde i ambasáda v Kyjevě, kde na velvyslanecký post nastoupí kariérní diplomat Radek Matula. Oba velvyslanci již obdrželi souhlas hostitelské země s jejich působením.

Petr Drulák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Bývalý ázerbájdžánský velvyslanec Matula ve funkci střídá Ivana Počucha, který Kyjev opustil v září po pěti letech; v minulých měsících také čelil opakované kritice prezidenta Miloše Zemana, podle nějž měl Počuch brát na lehkou váhu žádosti volyňských Čechů o návrat do vlasti.

„Kritiku pana prezidenta zaznamenávám s lítostí, protože jsem se rozvoji vztahů a podpoře aktivit krajanských spolků na Ukrajině poctivě věnoval,“ reagoval tehdy Počuch, kterého se ve sporu s Hradem zastal i Černínský palác.

Podle informací ČTK si prezident Zeman při volbě velvyslance pro Ukrajinu prověřoval jazykové znalosti dvou kandidátů, kteří se dostali do nejužšího výběru. S oběma potenciálními ambasadory vedl rozhovor v ruštině.

Kontroverzní úředník na Seině 

Ještě zajímavější změna pak čeká české zastoupení ve Francii, které po získání pařížského agrément povede někdejší náměstek šéfa tuzemské diplomacie Lubomíra Zaorálka Petr Drulák. Z ministerstva zahraničních věcí přitom v srpnu odešel a podle kuloárních informací ne právě v dobrém – důvodem měly být mimo jiné kontroverze, které na sebe, a tím pádem i na Zaorálkův úřad přitahoval.

Drulák se totiž loni stal ministrovým politickým náměstkem (následně i politickým tajemníkem) a stál za kontroverzní vizí tuzemské zahraniční politiky, v níž označoval zahraničněpolitické směřování ražené v minulosti Václavem Havlem za chybné a škodlivé. Vysloužil si za to kritiku jak premiéra Bohuslava Sobotky, tak předsedy sněmovny Jana Hamáčka (oba ČSSD).

Když se o Drulákově nominaci na post francouzského velvyslance začalo letos v létě mluvit na vládě, měla se podle informací některých médií mezi ministry dokonce strhnout hádka. Někteří byli velmi ostře proti vyslání bývalého šéfa Ústavu mezinárodních vztahů do Paříže. Nyní Drulák ve Francii nahradí Marii Chatardovou.

Černínský palác
Profil

Jak se vybírá velvyslanec?

Nové velvyslance navrhuje vládě ministr zahraničí. Pokud vláda kandidáta schválí, je navržen prezidentovi, který ho vysílá do hostitelské země jako svého zástupce. Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která s ním zpravidla během několika týdnů nebo měsíců vysloví souhlas – agrément. Pokud je velvyslanec odmítnut, znamená to buď závažné výhrady vůči navržené osobě, nebo negativní vztahy mezi zeměmi.

Do doby, než přijímací země nového velvyslance schválí, se jména ambasadorů zpravidla veřejně nesdělují. V Česku se v uplynulých letech několikrát stalo, že jméno navrženého velvyslance uniklo ještě před vyřízením procedury. Naposled prezident Miloš Zeman prohlásil, že doufá, že bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se stane velvyslancem ve Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) tuto praxi kritizoval, považuje to za projev neslušnosti vůči dané zemi.