Jiří Lang bude rozhodovat o prověrkách, vláda ho postaví do čela NBÚ

Bývalý šéf BIS Jiří Lang se stane novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Jeho jmenování schválila vláda. NBÚ se však postupně přestane starat o kybernetickou bezpečnost. Vzniknout by měl nový úřad, připravovat ho bude dosavadní šéf bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil.

Čtyři měsíce po odchodu z čela Bezpečnostní informační služby má Jiří Lang jistou novou práci. Jeho jmenování musí projednat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, což už se stalo, a nyní s tím, aby právě on rozhodoval o bezpečnostních prověrkách, souhlasili i ministři.

„Má dlouholetou zkušenost ze státní správy. Především pak díky třináctiletému vedení BIS. Jsem proto rád, že bude mít příležitost své schopnosti a vědomosti uplatňovat i nadále ve prospěch českého státu,“ poznamenal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Prověrky brzy budou zdaleka nejdůležitější náplní práce NBÚ. Úřad má na starost také kybernetickou bezpečnost, ale to by se mělo změnit. Dosavadní ředitel NBÚ Dušan Navrátil se po Langově nástupu k 1. únoru stane vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost a začne připravovat vznik nového úřadu, který se bude kybernetické bezpečnosti věnovat.

„Bude významně přispívat k připravenosti České republiky na rizika patřící k moderní informační společnosti,“ očekává od nového úřadu premiér. Úřad se 400 zaměstnanců se zaměří i na část problematiky ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo. 

Jiří Lang
Profil

Jiří Lang

Předrevoluční geodet z Energoprojektu nastoupil již v roce 1990 do nově vzniklého Úřadu na ochranu ústavy a demokracie federálního ministerstva vnitra, ze kterého se později stala Federální informační služba a později Bečnostní informační služba. Již v roce 1996 se stal náměstkem ředitele pro operativní činnosti a v roce 2003 jej vláda jmenovala novým ředitelem BIS. Téměř tři čtvrtě roku vedl současně s ní také Úřad pro zahraniční styky a informace. O odchod z BIS požádal letos v červnu a skončil v srpnu, kdy se stal novým ředitelem kontrarozvědky Michal Koudelka.

Langovu éru v BIS poznamenaly čtyři větší kauzy. V roce 2007 došlo k úniku informací, údajně je vynesl bývalý pracovník. Inspekce BIS případ odložila, nejednalo se podle ní o trestný čin. V roce 2011 obvinil tehdejší senátor Jaromír Štětina Langa ze snahy kriminalizovat bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. O rok později se na veřejnosti objevily odposlechy telefonátů Pavla Béma a Romana Janouška, podle některých zdrojů šlo o únik z BIS.

Vláda od Jiřího Langa očekává, že při práci v NBÚ zužitkuje své dlouholeté zkušenosti z bezpečnostních složek. V kontrarozvědce pracoval od 90. let a posledních třináct let ji vedl. Během jeho éry se objevilo několik problémů, kontrarozvědka například čelila podezření, že z ní unikly odposlechy telefonátů z roku 2007, kde spolu hovořili tehdejší pražský primátor Pavel Bém s lobbistou Romanem Janouškem. V době, kdy Lang vedl BIS, také média poukazovala na to, že úřad zaměstnával bývalé pracovníky Státní bezpečnosti, kteří měli za sebou školení KGB.

Nicméně návrh na jeho jmenování do čela NBÚ nevzbudil vážnější výhrady. I poslanci z bezpečnostního výboru, kteří o Langovi jednali, spíše než jeho kritizovali vládu. Opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS) prohlásila změny v čele bezpečnostních složek za neprovázané a nekoordinované. Premiér naopak míní, že na sebe změny organicky navazují.