Vzpomínání na Havla: Duka sloužil zádušní mši, v centru Prahy lidé četli Havlovy texty

Pět let od úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla připomněla o čtvrté adventní neděli zádušní mše. V katedrále svatého Víta na Pražském hradě ji sloužil pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. Na Jungmannově náměstí zase lidé na Havla vzpomínali při čtení úryvků z jeho knih a her.

Video Události
video

Na Václava Havla se vzpomínalo na řadě míst

„Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, to není fráze. To jsou slova, která převzal z Ježíšova poselství, poselství svatého Pavla, svatého Cyrila a Metoděje, svatého Václava, a chcete-li od mistra Jana Husa či Jiřího z Poděbrad,“ řekl při mši Duka.

Havel podle něj zasvětil svůj život záchraně a obnově české svobody. Usiloval o suverenitu národa, vládu racionality, tolerance a úcty k druhému, neznal nenávist a závist.

„Nebyli bychom následovníky Václava Havla, kdybychom nenáviděli a pomlouvali své protivníky. Nepřineseme žádnou nápravu, kdybychom heslo roku 1989 zesměšňovali a snažili se hledat chyby a selhání u toho, který nám otevřel dveře svobody a důstojnosti, který získal našemu národu po tolika létech úpadku celosvětový respekt,“ zdůraznil.

Čechy Dominik Duka poprosil, aby milovali pravdu a slavili Vánoce jako čeleď svatého Václava, který je podle tradice jejich věčným vládcem. Věřící se také modlili za národy podmaněné totalitními a islamistickými režimy. Na závěr mše zazněla státní hymna.

Video Reportáž: Od smrti Václava Havla uplynulo pět let
video

Od smrti Václava Havla uplynulo pět let

První český prezident zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Na jeho poslední chvíle vzpomínala i řádová sestra boromejka Angelika Pintířová, která jej ve venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku do posledních dnů ošetřovala. Havel byl podle ní velice otevřeným člověkem, jednal stejně s ministrem, dalajlamou, kardinálem, trutnovským Romem nebo uvaděčkou v kině. „Nikdy si na nic nehrál a vždy byl pořád sám sebou, přestože kolem něj byly kamery,“ řekla.

Čtením Havlových textů si lidé připomínají dramatika, politika, disidenta i člověka

Úryvky z Dopisů Olze začala dopoledne v centru Prahy na Jungmannově náměstí vzpomínková akce s názvem Svíčka pro Václava Havla. Pořadatelé vyzvali ke čtení z Havlových knih a her nejen ty, kteří politika a dramatika osobně znali. Akce měla Havla připomenout jako dramatika, politika, disidenta i člověka.

„Byl to neobyčejně obyčejný člověk. Měl skvělé myšlenky. Jeho slova jsou nadčasová. Zvlášť v dnešní společnosti, když vidíme, co se tady děje, je důležité na ně nezapomínat,“ řekla Kristýna Herejtová z pořadatelského týmu.

Celodenní čtení se zapalováním svíček trvalo na Jungmannově náměstí až do večera. Navázal na něj pochod s názvem Srdce na Hrad.

Lidé zapalují svíčky a ohrnují nohavice

Lidé zapalovali svíčky také u plastiky srdce pod Havlovým podpisem na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Desítky svíček hořely i u prezidentova hrobu na pražském vinohradském hřbitově. Ležely na něm věnce od manželky Dagmar, Senátu i sněmovny, polského velvyslanectví a dalších institucí. Někteří lidé přijeli položit svíčku i k chalupě na Hrádečku.

Řada obyvatel hlavního města měla na sobě také krátké či ohrnuté kalhoty. Při své první prezidentské inauguraci měl totiž Havel nápadně krátké nohavice. Organizátoři, kteří k vykasání kalhot vyzývali na sociálních sítích, tak každoročně chtějí na hlavu státu zavzpomínat s humorem.

Prezidenta Havla si lidé připomněli i na dalších akcích v hlavním městě i jiných částech republiky. Například v pražském divadle Alfred se odpoledne ve dvoře uskutečnilo Čtení z Havla, kde bylo možné slyšet ukázky z jeho prací. Zájemci mohli také sami přečíst úryvky, které mají rádi a považují za podstatné.