Hasiči evakuovali 230 lidí ze zimního stadionu kvůli oxidu uhelnatému

V pražských Letňanech evakuovali v sobotu odpoledne hasiči, záchranáři a policisté kvůli úniku oxidu uhelnatého 230 lidí ze zimního stadionu Ice Arena. Všichni evakuovaní byli bez příznaků otravy, hala je nyní odvětrávána.

Zimní stadion v Letňanech
Zdroj: Icearena.cz Autor: Icearena.cz

Zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého zjistili záchranáři náhodou při ošetřování úrazu. Jak uvedl velicí důstojník směny pražských hasičů Antonín Šustr, zdrojem úniku nebezpečného plynu byla rolba.

Záchranáři podle mluvčího pražské záchranné služby Dominika Horna zasahovali u zraněného dítěte na ledě, když jejich detektor oxidu uhelnatého, který patří do výbavy výjezdové skupiny, spustil alarm. „Posádka aktivaci detektoru nahlásila na operační středisko a dispečerka ihned předala informaci hasičům,“ uvedl Horn. Později na místo poslala i inspektora provozu s detektorem, který umí zjistit hladinu oxidu uhelnatého v krvi.

Namátkové měření ukázalo, že evakuovaní včetně hokejistů jsou bez příznaků otravy. „Všichni jsou mimo halu a hala je odvětrávána,“ řekl mluvčí. Hasiči nyní průběžně měří hodnoty oxidu uhelnatého, stále se ale drží u ledu a překračuje hygienické normy. V sobotu už stadion v provozu nebude, ráno se tam hasiči vrátí a změří, nakolik se koncentrace plynu snížila.

V areálu Ice Arena v blízkosti nákupního centra OC Letňany a vedle centra vodních sportů Letňany Lagoon jsou dvě kryté ledové plochy. Odpoledne bylo na jedné z nich veřejné bruslení, v druhé trénink hokejistů.

  • Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu. Vůči lidskému organismu je vysoce toxický. V případě otravy člověk kolabuje nedostatkem kyslíku. Vnitřně se udusí, když se na krvinky místo kyslíku naváže oxid uhelnatý.