Obviněná Vaňhová zatím zůstává členkou ČSSD. Podle Adrta by mohla využít přerušení členství

Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která patří mezi 24 obviněných v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, zůstává členkou ČSSD. Podle krajského předsedy strany Miroslava Andrta členství zatím nezrušila ani nepozastavila. Sociální demokracii naopak už definitivně opustil bývalý náměstek Vaňhové Arno Fišera. 

Předseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že obvinění by neměli zastávat veřejné ani stranické funkce v ČSSD. Rozhodnutí ale prý zůstává na Vaňhové.

Vaňhová je předsedkyní ČSSD v Chomutově a zároveň i zastupitelkou města. Měla být i delegátkou na dnešní konferenci ústecké krajské organizace ČSSD, na tu ale nedorazila. 

Zatímco Fišera ukončil ve čtvrtek členství definitivně, Vaňhová je podle Andrta stále členkou sociální demokracie. Ještě před krajskou konferencí se sešel krajský výkonný výbor strany, který se Vaňhovou zabýval. Podle Andrta ale kvůli lhůtám, které jsou dány stanovami, rozhodnout o pozastavení členství nemohl. „Kdybychom dnes rozhodli, tak by to mohlo být soudně napadnutelné,“ vysvětlil.

O situaci by měl podle Adrta příští týden jednat okresní výkonný výbor domovské organizace Vaňhové, tedy Chomutov. Bez ohledu na to ale krajský výbor uložil předsedovi, aby Vaňhovou pozval na další jednání v polovině ledna.

Sobotka: Spolupráce s ODS po volbách v roce 2008 byla chyba

Podle Andrta může Vaňhová využít přerušení členství. „Když se prokáže, že jsou nevinni, tak se automaticky do strany vrací. Myslím, že je to velmi férový institut. A kdyby ten signál vyslala nebo tady alespoň byla přítomna, tak to mohlo být pro dnešek vyřešené,“ dodal Andrt.

Podle Sobotky udělala krajská ČSSD po krajských volbách v roce 2008 chybu, když pokračovala ve spolupráci s ODS. Kandidátku ČSSD tehdy vedl Jaroslav Foldyna a přesto, že získal bezkonkurenčně nejvyšší počet preferenčních hlasů, hejtmankou se stala Vaňhová.

„Především platí, že tehdy to bylo selhání sociální demokracie, když v roce 2008 vytvořila v Ústeckém kraji koalici s ODS. ODS tady neměla v minulosti dobrou pověst a sociální demokracie měla možnost poslat v roce 2008 ODS do opozice. Neudělala to a myslím si, že i informace, které vyplouvají na povrch teď v médiích, ukazují, že to bylo chybné rozhodnutí,“ dodal Sobotka

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou také nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD). Obvinění čelí i další bývalý náměstek Vaňhové Pavel Kouda. Ten řady ČSSD opustil už v roce 2012 poté, co byl obviněn v jiné kauze související s ROP Severozápad. Ústecký krajský soud ho letos v březnu potrestal za údajné ovlivňování projektů zatím nepravomocně podmínkou.