V případu dětí vězněných ve Střekově policie nechybovala, vyplývá z kontroly

Prověrka odboru vnitřní kontroly policie v Ústeckém kraji ani policejního prezidia neodhalila závažné nedostatky v práci policistů v případu unesených dětí z Litoměřicka, řekl mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Ilustrační foto
Zdroj: DPA Autor: Jan Woitas

Na postup kriminalistů si stěžovali rodiče dětí. Šestnáctiletý chlapec a o tři roky mladší dívka strávili deset dní ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Našli je až chlapcovi rodiče. Policejní hlídka byla v areálu den před nalezením dětí.

Postupem policie se zabývala několik týdnů i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dospěla k závěru, že žádný z policistů neporušil zákon. Postup zkoumalo i krajské policejní ředitelství. Závažné nedostatky ale podle Bocána nenašlo.

„Ve svých závěrech nedošel kontrolní orgán krajského ředitelství k jakýmkoliv závěrům, které by svědčily pro takové pochybení policistů, které by na konečný výsledek mělo mít jakýkoli vliv,“ řekl Bocán.

/*json*/{"map":{"lat":50.651960000000024,"lng":14.063811999999984,"zoom":17,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jen na drobná pochybení přišlo podle Bocána policejní prezidium. „Konstatovali spíše dílčí či administrativní nedostatky, nicméně opět bez vlivu na výsledek pátrání,“ doplnil Bocán. Nedostatky byly podle Bocána formální, například vedení spisu nebo komunikace.

Nesnáším policii, nechali by nás tam umřít, napsala vězněná dívka na Facebook

Děti zmizely 28. srpna. Garáž, v níž byly vězněny šestatřicetiletým recidivistou, našli chlapcovi rodiče 7. září. Policie přiznala, že v areálu garáží byla hlídka už večer 6. září.

Místo, kde jsou drženy, chlapec zašifroval do dopisu, který únosce poslal jeho rodičům. Obsah dopisů zkoumali rodiny i písmoznalci. Řada slov byla opakovaně přeškrtaná a přepsaná.

„Slova dávala význam střecha, střela, Střekov, současně probíhalo pátrání na Střeleckém ostrově. Večer dostáváme informaci od rodiny, že relevantní má být opravdu Střekov. Kolem desáté hodiny večer probíhá prověrka na místě v areálu garáží. Děti nebyly nalezeny. Nic nenasvědčuje tomu, že se tam v tu dobu nacházejí,“ řekl už dříve náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

Postup policie kritizují jak oběti únosu, tak jejich rodiče. Z nečinnosti obvinila kriminalisty i unesená dívka.

„Bylo to hrozné šílenství a nikomu to nepřeju a policii nesnáším - nezachránili nás. Jeho rodiče nás zachránili, akorát policisté nás dostali ven, ale nechtěli přijet, proto nesnáším policii, protože by nás tam nechali umřít,“ napsala na sociální síť Facebook.

Garáže ve Střekově, kde muž věznil chlapce a dívku
Zdroj: ČTK
Autor: Vojtěch Hájek

Z únosu dětí byl obviněn šestatřicetiletý muž, který byl už před lety odsouzen za pokusy o únos malých dívek na Českolipsku. Okresní soud v České Lípě ho potrestal sedmi lety vězení.

Tehdy třiadvacetiletý recidivista z Hejnic na Liberecku se na své zločiny vyzbrojil plynovou pistolí, nožem, pouty a slzným plynem. Tvář si maskoval kuklou. Sedmileté dívky se zmocnil ve spánku, chtěl ji věznit v připraveném úkrytu. O tři roky starší děvče si vzal jako rukojmí a její matce hrozil únosem, pokud nedostane peníze.

Muži nyní hrozí až osm let vězení. Čelí obvinění z vydírání, zbavení osobní svobody, ohrožování výchovy mládeže a šíření pornografie. Soud ho poslal do vazby.