Dříve smrt, dnes šance na normální život. Peníze na léčbu rakoviny krve ovšem docházejí

Dříve smrtelné onemocnění, kterým je rakovina krve, se mění v chronické. Desetitisíce pacientů se díky biologickým lékům dožívají stejného věku jako zdraví lidé. Jenže odborníci z tohoto oboru upozorňují, že peníze na nákladnou léčbu přestávají stačit a hrozí, že ji nedostanou všichni. Specializovaná hematologická centra, kterých je v Česku osm, se proto chtějí obrátit na ministerstvo zdravotnictví s výzvou, aby komplikovaný problém řešilo.

Video Události
video

Na léčbu rakoviny krve docházejí peníze

Zdroj: ČT24

Například Jana Pelouchová onemocněla před čtrnácti lety agresivní chronickou myeloidní leukémií. Odmítla transplantaci kostní dřeně a sama začala hledat jiné možnosti. V té době již začínala biologická léčba. „Pacienti byli tehdy v informačním vakuu a v setrvalé nejistotě. A to bylo nejhorší,“ říká Jana Pelouchová, která je dnes předsedkyní sdružení s názvem Diagnóza leukemie.

Léky u Jany Pelouchové zafungovaly. Žena pořád pracuje a dokonce pomáhá jiným, když založila pacientské organizace v Česku i v Evropě. Podobně se každý rok léčí čtyři tisíce nových pacientů, kteří mají šanci na kvalitní život. Třeba u zhoubných nádorů mízních uzlin klesla úmrtnost až o třetinu.

Způsoby prevence dosud záhadou

„Dobře je to vidět třeba na případu chronické leukémie, kdy pacienti bez transplantace kostní dřeně žili dva tři roky a dnes patnáct i více,“ sdělil předseda České hematologické společnosti Jaroslav Čermák.

Jenže cena za léčbu onkologických onemocnění krve je vysoká. Měsíční náklady jen na léky se mnohdy vyšplhají až na čtvrt milionu korun u jednoho pacienta. Navíc prevence není možná. Zatímco třeba kuřáci se vystavují riziku, že dostanou rakovinu plic, konzumenti alkoholu rakovině jater, jak předcházet rakovině krve, dosud vědci nezjistili. Postihuje děti, mladé i seniory.

Podle osmi specializovaných center v Česku peníze, které dostanou od pojišťoven, nestačí. Třeba náklady Interní hematologické a onkologické kliniky v Brně budou narůstat i v příštím roce. V roce 2015 činily čtyři sta milionů korun, v roce 2016 dosáhly pěti set milionů a odhad pro rok 2017 počítá s pěti sty sedmdesáti miliony.

Přes VZP jeden a půl miliardy

„Velké problémy nám dělají limity stanovené na úhrady specializovaných laboratorních vyšetření,“ řekl přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Lékaři se tak chtějí obrátit na ministerstvo zdravotnictví. Podle České hematologické společnosti by pomohlo dvacetiprocentní navýšení úhrad od pojišťoven.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má téměř šest milionů klientů, podle mluvčího Oldřicha Tichého letos uhradí hematologickým centrům zhruba jeden a půl miliardy korun, což je o 220 milionů více než loni. Suma na příští rok podle něj bude jasná až po jednáních s centry. „Částka bude vycházet z úhradové vyhlášky vydané ministerstvem zdravotnictví,“ sdělil mluvčí Tichý.