Počasí v závěru roku: Teploty kolem nuly a málo srážek

Dlouhodobá předpověď meteorologů zatím nedává jasnou odpověď, jestli nás letos čekají bílé Vánoce. Denní teploty se totiž v závěru roku mají držet slabě nad nulou, v noci má ale mrznout. Sněžit ovšem zřejmě příliš nebude, protože mají být příští čtyři týdny srážkově podprůměrné.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/36clicks

Průměrné teploty by se měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru, který je –0,8 stupně Celsia. V závěru roku mohou vystoupat teploty i nad průměr. „Pravděpodobně nebudou příliš kolísat a měly by se pohybovat od minus dvou stupňů Celsia do plus dvou stupňů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Ani podle množství srážek by se příští čtyři týdny neměly mezi sebou příliš lišit. „Srážkové úhrny se budou pohybovat na spodní hranici dlouhodobého průměru. Období jako celek by mělo být srážkově podprůměrné,“ píše se ve výhledu.

Na horách se lyžuje, na desítkách stanic padaly teplotní rekordy

Během tohoto víkendu odstartovala lyžařská sezona v dalších zimních střediscích. Díky chladnému počasí mohli provozovatelé lyžařských areálů vyrábět umělý sníh, na sjezdovkách jsou tak většinou připraveny vrstvy silné desítky centimetrů. Vlekaři si pochvalují, že sezonu mohli zahájit i o několik týdnů dřív než loni. Horší to mají běžkaři, pro ně jsou trasy připravené v Jeseníkách, ale třeba na hřebenech Krkonoš před víkendem sníh místy vůbec nebyl. 

Video Události
video

Sníh na horách už láká lyžaře. Další střediska o víkendu otevřou

Na druhou stranu ale na 30 stanicích v průběhu soboty padly teplotní rekordy. Vůbec nejtepleji bylo v jihočeském Husinci, kde teploměr vystoupal na 13,8 stupňů Celsia. Tam ale o rekord nešlo. Ten padl mimo jiné v Čáslavi (13,6 °C). Nad 13 stupňů teploměr ukázal ještě v Brandýse nad Labem a šumavském Vimperku, rovných 13 stupňů naměřily i České Budějovice.

„Rekord byl překonán i na nejchladnější stanici, kterou je šumavská Perla. Na ní bylo dnes 8,3 stupně, což je o 0,3 stupně více než v roce 1986,“ dodal Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Nedělní počasí v Česku ovlivní studená fronta, která bude postupovat od severozápadu. Přinese déšť a teploty mezi čtyřmi a osmi stupni Celsia. Na horách pak budou srážky četnější a ve vyšších polohách budou smíšené nebo sněhové.