Vedení ŘSD chce po předchůdcích čtvrt miliardy

Po bývalých manažerech Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požaduje současné vedení 250 milionů korun. Alfred Brunclík a Tomáš Jílek je mají zaplatit za uzavření údajně nevýhodných smluv na pronájem pozemků pro výstavbu billboardů u silnic.

Alfred Brunclík
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Požadavek vznesla při soudním jednání právní zástupkyně státní investorské společnosti Barbora Marešová. Podle obžaloby byly smlouvy uzavřeny výrazně pod cenou obvyklou v místě i čase a také pod cenou, kterou stanovily vnitřní směrnice ŘSD. Bývalý ředitel ŘSD Brunclík obžalobu odmítl.

„Obžaloba se opírá o dokumenty, které nebyly pro moji osobu jako pro generálního ředitele ŘSD závazné. Opírá se o nesprávné až nesmyslné znalecké posudky,“ uvedl Brunclík. Podle něj ředitelství silnic dosáhlo ve smlouvách uzavřených v roce 2010 se společností News Outdoor CR lepších ekonomických podmínek, než byly dosavadní podmínky při pronajímání prostor pro billboardy.

Jen jsme prodlužovali smlouvy, hájí se Brunclík

Navíc to bylo podle bývalého ředitele ŘSD v době ekonomické krize a v době, kdy se jednalo o úplném zákazu stavění reklamních ploch u silnic. Vyšších cen nemohlo ředitelství dosáhnout ze dvou důvodů, tvrdí Brunclík. Prvním z nich je to, že šlo o prodlužování smluv s tehdejším provozovatelem reklamy, který vyšší částky za pronájem pozemků poskytnout nechtěl.

A vyměnit jej za jiného nájemce nebylo možné, protože ministerstvo dopravy neumožňovalo kvůli chystanému zákazu billboardů okruh nájemců ploch pro reklamní poutače rozšiřovat, uvedl Brunclík.

Laciné jaro 2010

Obžaloba tvrdí, že Brunclík od února do května 2010 postupně uzavřel s uvedenou firmou pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější, než by mělo být. Jílek na základě pověření Brunclíka uzavřel podle policie v květnu téhož roku dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. Škoda, zčásti způsobená uzavřením smluv a zčásti vznikající po dobu trvání smluv, dosáhla podle kriminalistů právě 250 milionů korun.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí mužům až osmiletý trest. ŘSD požaduje po Brunclíkovi 118 milionů korun a téměř 132 milionů korun po Jílkovi. Oba jsou stíháni na svobodě.