Pokornou-Jermanovou ve vedení sněmovny nahradí Vondráček, plánuje ANO

Poslanci hnutí ANO na uvolněný post ve vedení dolní komory vybrali svého místopředsedu Radka Vondráčka. Měl by nahradit místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavu Pokornou-Jermanovou, která se rozhodla rezignovat kvůli zvolení středočeskou hejtmankou.

Radek Vondráček
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Vondráčkovou protikandidátkou byla pouze místopředsedkyně sociálního výboru Radka Maxová (ANO). Získala ale jen devět hlasů, zatímco Vondráček, který je v současnosti místopředsedou sněmovního ústavněprávního výboru, jich dostal šestatřicet. O funkci projevila zájem i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, nakonec ale nekandidovala.

O obsazení místopředsednického křesla nakonec rozhodne v tajném hlasování plénum sněmovny. Podle povolebních dohod má nyní ČSSD ve vedení dolní komory jako svého zástupce šéfa sněmovny Jana Hamáčka. Místopředsedy jsou ještě šéf komunistů Vojtěch Filip, lidovec Jan Bartošek a předseda hnutí STAN Petr Gazdík za poslanecký klub TOP 09 a Starostové.

Jermanová odchod avizovala předem

TOP 09 kvůli tomu, že s ní STAN neobnovil spolupráci pro další roky, žádala, aby Gazdík zvážil odstoupení ze sněmovního postu. Hnutí to ale odmítlo s tím, že Gazdík byl nominován celým poslaneckým klubem, a o jeho případném odvolání by tedy měl rozhodnout také tento klub.

Jermanová už před krajskými volbami ohlásila, že pokud se stane hejtmankou, z funkce místopředsedkyně odstoupí. Pozici středočeské hejtmanky jí přisuzuje koaliční dohoda mezi ANO, STAN, ODS a třemi zastupiteli z TOP 09.