Komise znovu vybere provozovatele letecké záchranky v Ústí. Prověří se i tendr v Olomouci

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo rozhodnutí o vítězi tendru na provoz stanoviště letecké záchranné služby (LZS) v Ústí nad Labem. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení již odsouhlasila vláda. O rozhodnutí nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) informovala jeho mluvčí. Antimonopolní úřad se zároveň začal zabývat tendrem na provoz LZS v Olomouci. Zahájil nové správní řízení.

Ústeckou základnu měla podle dřívějšího rozhodnutí obsluhovat slovenská firma Air-Transport Europe (ATE). Zakázku ale u antimonopolního úřadu kvůli údajně nízké ceně napadla konkurenční společnost DSA, která nyní v kraji působí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal v listopadu předběžné opatření, podle kterého nesmí ministerstvo smlouvu na provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem zatím podepsat.

Ministerstvo za Ludvíkova předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD) s pochybnostmi o nízké ceně nesouhlasilo. Tvrdilo, že cena je adekvátní a je možné za ni službu provozovat. Uvádělo také, že pokud by muselo nabídky znovu posoudit, rozhodlo by zřejmě stejně.

Miloslav Ludvík

Miloslav Ludvík (ČSSD)

ministr zdravotnictví

„Vzhledem k tomu, že ÚOHS předběžným opatřením zakázal uzavření smlouvy pro provozování vrtulníků letecké záchranné služby na základně v Ústí nad Labem, protože pochyboval o mimořádně nízké nabídkové ceně, rozhodl jsem se toto rozhodnutí o výběru zrušit. Nová hodnotící komise teď tedy znovu posoudí tuto část veřejné zakázky. Věřím, že je to nejrychlejší cesta k dořešení celé věci.“

Miloslav Ludvík (ČSSD)

ministr zdravotnictví
Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník sdělil, že ředitelství nemá k dispozici žádné oficiální vyjádření ze strany ministerstva. „Proto se zatím k věci nemůžeme vyjadřovat,“ vysvětlil mluvčí.

V nové devítičlenné komisi zasednou čtyři zástupci ministerstva zdravotnictví a dále lidé z Úřadu pro civilní letectví, Agentury vojenského zdravotnictví, Letecké služby Policie ČR, hasičské služby Královéhradeckého kraje a ministerstva obrany. Podle ministerstva zdravotnictví bude komise svolána v nejbližším možném termínu.

Kvůli průtahům se ministerstvo za Němečka dohodlo s policií, že bude službu v Ústeckém kraji od ledna zajišťovat ze základny v Praze. Jenže zajištění letecké záchranné služby vrtulníkem z Prahy považují záchranáři z Ústeckého kraje za nedostatečné.

ÚOHS zahájil řízení v Olomouci

Pokračování má i tendr na leteckou záchranku v Olomouci. ÚOHS má pochybnosti, zda se ministerstvo zdravotnictví vypořádalo se všemi námitkami ohledně mimořádně nízké nabídkové ceny. Resort už ale s vítězem uzavřel smlouvu, předběžné opatření ze strany ÚOHS tak zřejmě nehrozí. Základny v Olomouci i Ústí nad Labem měly podle výsledku tendru připadnout slovenské firmě Air Transport Europe.

„Vzhledem k tomu, že ve věci již byla uzavřena smlouva, jde o řízení o spáchání správního deliktu,“ uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. ÚOHS naopak přestal prověřovat zbylé dvě sporné základny v Jihlavě a v Ostravě. Ve druhém případě úřad ani řízení nezahajoval, v případě Jihlavy řízení nyní zastavil.