Závislých dětí by mohlo být méně. Pojišťovny ale těhotným narkomankám nehradí léky

Matkám závislým na tvrdých drogách se ročně v Česku narodí kolem pěti set dětí s abstinenčními příznaky. Podle Národního protidrogového koordinátora jich může být méně, kdyby těhotným narkomankám pojišťovny hradily vhodnou náhradu návykových látek.

Video Události
video

Pojišťovny nehradí těhotným narkomankám léky

V pražské motolské porodnici se ročně starají asi o 3500 tisíce dětí. Z toho půl procenta trpí abstinenčními příznaky. Přestože je lékaři z nemocnice propouští až poté, co se problémů zbaví, zpočátku prospívají hůře než ostatní děti.

Zda je nutná léčba substitucí drogy, rozhodují lékaři na základě množství a síly abstinenčních příznaků. Patří mezi ně například třes, křeče, nadměrné sání nebo zvracení a průjem. Nejdůležitější pro další vývoj dětí je pak klid a zvýšená péče.

Sociální pracovník ale mnohdy závislým matkám nedovolí, aby se o dítě staraly. Na řadu pak přichází pěstouni. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se nyní snaží o to, aby se alespoň o část dětí mohly starat jejich vlastní matky. Podmínkou je, že s drogami skončí.

Až tři čtvrtiny těhotných se dokáží vyléčit

Problém je ale v tom, že pojišťovny nehradí vhodný lék, který by ženám s abstinencí pomohl už v těhotenství. „Klientky nemohou užívat Suboxon, musí se jím dávat Subutex a ten není hrazený pojišťovnou. Klientka si ho musí sama platit. Když nemá žádný příjem, tak je to komplikované,“ upozornila Pavla Chomynová ze střediska Sananim.

Až tři čtvrtiny těhotných se podle Vobořila dokáží vyléčit. Podle protidrogových odborníků je ale důležitý právě i přístup okolí k matce. Je to způsob, jak ji motivovat k léčbě v těhotenství a snížit tak počet dětí narozených s abstinenčními příznaky.