Konec roku prokřehne. Meteorologové předpovídají teploty pod nulou

Zatímco v příštím týdnu se Česko může během dne dočkat až desetistupňových teplot, na sváteční týden prokřehne a teploty by měly zůstávat na nule nebo i pod ní. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT / Jarda Fous

V první polovině příštího týdne mají být maximální denní teploty většinou jen kolem jednoho stupně Celsia, v druhé polovině zpočátku v Čechách od dvou do šesti stupňů, postupně na celém území ČR od šesti do deseti stupňů Celsia. „Minimální noční teploty budou klesat na  minus dva až minus sedm stupňů, ojediněle bude až kolem minus deseti, v závěru týdne většinou nad bodem mrazu v intervalu šesti až jednoho stupně,“ uvedli meteorologové.

Další dva týdny vychází teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se bude pohybovat kolem tří stupňů Celsia a průměrná týdenní minimální teplota kolem minus dvou stupňů Celsia. Zlom nastane o svátečním, štědrodenním a božíhodovém víkendu, protože poslední týden období by měl být nejchladnější s teplotami okolo nuly nebo mírně pod ní.

Srážkově průměrný prosinec

„Srážkově očekáváme období průměrné. První týden bude srážkově průměrný až slabě nadprůměrný s průměrným týdenním úhrnem kolem 12 milimetrů,“ sdělil ČHMÚ. Týden od 12. prosince by měl mít srážkový úhrn jen okolo pěti milimetrů, poslední dva týdny roku pak okolo deseti milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 5. prosince do 1. ledna je -0,5 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1969, kdy se průměrná teplota dostala na -6,1 stupně Celsia. Naopak loni to byly plus čtyři stupně, což byl v tomto období teplotní rekord.