Rakovina slinivky jde odhalit obtížně, tím snáze zabíjí

Včasné odhalení je jedním z předpokladů úspěšné léčby rakoviny. Rakovina slinivky je ale jedním z nádorových onemocnění, které není snadné rozpoznat dříve, než je pozdě. Její podíl na úmrtích, která rakovina způsobí, je proto stále vyšší. V současnosti je karcinom slinivky čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor. Onkologové se proto snaží nalézt lepší způsob diagnostiky a také způsob, jak nádor léčit i v pozdějších fázích.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Onkologové potřebují peníze na výzkum rakoviny slinivky

Bolest zad nebo břicha a nevolnost. Že by tak měly připadat příznaky jedné z nejhrozivějších nemocí, předpokládá málokdo. Občas tím ostatně trpí každý. Jenomže to může být předzvěst rakoviny slinivky. Podobné je to s dalšími příznaky – záněty žil či cukrovkou druhého typu.

„Mohou vznikat nespecifické příznaky – únavnost, hubnutí. Mohou zde být průjmy a častým prvním příznakem je žloutenka, zežloutnutí kůže,“ přiblížil přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK Luboš Petruželka.

„Některé z příznaků nejsou úplně jasné a praktický lékař je nedokáže odhadnout vždy správně. Je na lidech, aby sami vnímali příznaky, aby se nebáli zeptat.“

Tomáš Kruber

výkonný ředitel spolku OnkoMaják

Koho příznaky znepokojí, vydá se k lékaři a ten hrozbu rozpozná, má bezpochyby největší naději na vyléčení. Nejlepší je situace, kdy je ještě možné nádor operovat. Až pětina pacientů má pak šanci dožít se nejméně dalších deseti let. I při odhalení v brzkém stadiu je ale léčba rakoviny slinivky složitá.

„Je to výkon velice obtížný a náročný. Pracujeme s příliš mnoha strukturami – s orgány, se střevem, s cévami v nejvzdálenější části dutiny břišní, respektive za ní,“ poukázal na obtížnost operace slinivky přednosta I. chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK Zdeněk Krška. 

Většinu pacientů navíc není možné operovat. Každý rok se rakovina slinivky projeví u 2200 lidí, ale dostatečně včas se podaří nádor odhalit jen zhruba u dvou set. I proto se onkologové snaží získat více peněz na výzkum karcinomu slinivky, a to i na půdě Evropské unie. Hledají jak účinnější léčbu, tak způsob, jak nádor efektivně odhalit co nejdříve – třeba ze slin.