Brabec by měl dokončit posudky EIA, uvedl Sobotka po bilanční schůzce

Ve čtvrteční podvečer se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) setkal v rámci svých hodnotících schůzek i s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Ve zbytku volebního období mu dal za úkol dokončit vydání stanovisek o životním prostředí EIA k prioritním dopravním stavbám či dotáhnout ratifikaci pařížské klimatické dohody.

Video Brabec by se měl zabývat i ratifikaci pařížské klimatické dohody
video

Brabec by se měl zabývat i ratifikaci pařížské klimatické dohody

Ministerstvo ve čtvrtek vydalo souhlasné stanovisko EIA k novostavbě dálnice D1 Říkovice–Přerov, před týdnem ho dostal úsek D49 Hulín–Fryšták. Problém s posudky mají stavby, u kterých proces proběhl podle starého zákona z roku 1992. Už totiž neodpovídají evropským požadavkům a Evropská unie je přestala uznávat. Pro devět nejpotřebnějších staveb, u nichž se s výstavbou počítá od příštího roku, vláda dojednala s Evropskou komisí výjimku, podle které stavby absolvují jen zkrácené řízení.

Brabec řekl, že resort v nejbližších dnech chce vydat stanovisko ohledně D11. „V průběhu prosince další tři stanoviska včetně jednoho železničního. Na leden by tak zbývala tři a věřím, že do konce ledna by to mělo být kompletní,“ uvedl. Sobotka takové tempo označil za dostatečné, postup podle něj odpovídá plánu, se kterým vláda počítala.

Sobotka ocenil personální stabilitu ministerstva a dokončování projektů

Ministr by podle Sobotky měl také dotáhnout ratifikaci pařížské klimatické dohody. „Minulé vlády nereagovaly na klimatické změny. Naše je první, která s tím začala, a chystáme se na to, co bude potřeba udělat v rámci trvalého oteplování a trvalého snižování množství srážek,“ uvedl premiér.

S ministerstvem pro místní rozvoj by měl Brabec spolupracovat na konceptu nového stavebního zákona. Řešit by měl také možné dopady polského záměru rozšířit těžbu na dole Turów.

Ministerstvu podle Sobotky pomohla personální stabilita, Brabec měl čas projekty dotáhnout do konce, dohnat resty a zavést systémový přístup. Premiér ocenil dočerpání „kriticky ohrožených peněz“ z evropských fondů, spuštění projektu kotlíkových dotací, program Nová zelená úsporám, zavedení bezhotovostního výkupu kovů a novelizaci zákona o zemědělském půdním fondu.

Premiér začal s ministry bilancovat před dvěma týdny a blíží se závěrečným schůzkám s vicepremiéry. S předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) se sejde v pátek, s šéfem ANO Andrejem Babišem by měl mluvit příští týden. „Mám jasno, co jim budu říkat. Schůzky s ministry mi daly dostatek aktuálních informací,“ uvedl Sobotka.